NBA: Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Τζαζ – Κέρδισαν και τους Σέλτικς

Με τον Μίτσελ να κάνει σπουδαία εμφάνιση, η Γιούτα έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες και συνεχίζει με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ.

Οι Τζαζ τα ξημερώματα έφτασαν στην 16η νίκη τους στα τελευταία 17 παιχνίδια τους, καθώς επικράτησαν των Σέλτικς με 122-108 και παρέμειναν στην κορυφή της Δύσης με ρεκόρ 20-5.

Οι Σέλτικς επέστρεψαν στην τρίτη περίοδο από το -14, κατεβάζοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (108-104), όμως η Γιούτα με έξι σερί πόντους δεν επέτρεψε στους «Κέλτες» να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο.

Με τον Μίτσελ να είναι υπεύθυνος για τους επτά τελευταίους πόντους της ομάδας του (είτε σκοράροντας, είτε με ασίστς), οι «μορμόνοι» πήραν εκ νέου μια διαφορά (122-108) τελειώνοντας οριστικά το παιχνίδι, φτάνοντας τις πέντε συνεχόμενες νίκες.

Για τη Γιούτα, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 36 πόντους (9 ασίστ), ο Τζο Ίνγκλις τον ακολούθησε με 24 πόντους και ο Ρούντι Γκομπέρ τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ, έχοντας 18 πόντους και 12 ριμπάουντς.

Για τους Σέλτικς, ο Τζέιλεν Μπράουν σημείωσε 33 πόντους (8 ριμπάουντς, 12/20 σουτ) με τον Τέιτουμ να έχει 23 πόντους, σε μια κακή βραδιά για αυτόν.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-27, 48-47, 90-79, 122-108

ΤΖΑΖ: Ο’Νιλ 9 (3), Μπογκντάνοβιτς 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ίνγκλις 24 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκομπέρ 18 (12 ριμπάουντ), Μίτσελ 36 (6 τρίποντα, 9 ασίστ), Νιάνγκ 2, Φέιβορς 4, Κλάρκσον 13 (4/15 σουτ, 2/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Ονι

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τόμπσον 7 (5 ριμπάουντ), Τέιτουμ 23 (7/20 σουτ, 1 τρίποντο), Τάις 15 (5/6 τρίποντα), Γουόκερ 7 (2/12 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπράουν 33 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 5 (1), Γ. Γουίλιαμς 9 (1), Ρ. Γουίλιαμς 6, Τιγκ, Πρίτσαρντ 3 (1)

Ντιτρόιτ Πίστονς – Μπρούκλιν Νετς 122-111

Την έκπληξη της βραδιάς πέτυχαν οι Πίστονς καθώς επικράτησαν αρκετά εύκολα των Νετς με 122-111, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους!

Οι Πίστονς ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς τελειώνοντας με 36-24 την πρώτη περίοδο, ενώ στη δεύτερη έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (49-29), με τους Νετς να εμφανίζουν για ακόμα μια φορά τα προβλήματα τους στην άμυνα. Το Μπρούκλιν παρ’ όλα αυτά, μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (83-80) στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αλλά ένα σερί των γηπεδούχων τους βοήθησε να «απομακρυνθούν» ξανά με 94-86. Στην τελευταία περίοδο, οι Πίστονς είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη, υποχρεώνοντας τους Νετς στην τρίτη συνεχόμενη ήττα τους.

Για τους νικητές, ο Τζέραμι Γκραντ πέτυχε 32 πόντους (11/19 σουτ, 4/8 τρίποντα) ενώ τον ακολούθησε ο Ντελόν Ράιτ με 22 πόντους (9 ασίστ) και τον ρούκι Σαντίκ Μπέι να προσθέτει 15 πόντους (6/6 σουτ, 3/3 τρίποντα).

Για τους Νετς, οι οποίοι δεν είχαν σε ακόμη ένα παιχνίδι τον Κέβιν Ντουράντ, ο Καϊρί Έρβινγκ είχε 27 πόντους (12/28 σουτ, 7 ασίστ) και ο Χάρντεν 24 πόντους (8/14 σουτ, 12 ασίστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 38-26, 63-54, 94-86, 122-111

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκραντ 32 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πλάμλι 14 (12 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Έλινγκτον 8 (2), Ράιτ 22 (9 ασίστ), Μπέι 15 (3), Ντουμπούγια 2, Στιούαρτ 5 (1), Λι, ΜακΓκρούντερ 2, Τζάκσον 13 (2)

ΝΕΤΣ: Γκριν 10 (1), Χάρις 6 (2), Τζόρνταν 9 (8 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 27 (12/28 σουτ, 2/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Χάρντεν 24 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 λάθη), Βονλέ, Πελ 4, Τσιόζα 2, Τζόνσον 8 (2), Σάμετ 10 (2), Μπράουν 8 (9 ριμπάουντ), Λουάου-Καμπαρό 3 (1)

Σακραμέντο Κινγκς – Φιλαδέλφεια Σίξερς 111-119

Οι Σίξερς με μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο, έκαμψαν την αντίσταση των Κίνγκς με 111-119 και παρέμειναν στην κορυφή της Ανατολής.

Η Φιλαδέλφεια πήρε το προβάδισμα με 42-32 στην πρώτη περίοδο, όμως το Σακραμέντο αντέδρασε και πήρε τον έλεγχο του αγώνα στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο. Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, όμως, οι Σίξερς αφυπνίστηκαν και με τον Τζοέλ Εμπίιντ να ηγείται των προσπαθειών, έφτασαν στην ανατροπή τελειώνοντας το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 20-32.

Για τους Σίξερς, ο Εμπίιντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 25 πόντους (17 ριμπάουντ) ενώ Σεθ Κάρι και Τομπάιας Χάρις πρόσθεσαν από 22 πόντους.

Για τους Κινγκς, ο Φοξ είχε 34 πόντους (10 ασίστ) και ο Μπάντι Χιλντ τον ακολούθησε με 21 πόντους (8 ριμπάουντ).

Τα δωδεκάλεπτα: 32-42, 71-66 91-97, 111-119

ΚΙΝΓΚΣ: Μπάγκλεϊ 17 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπαρνς 8 (7 ριμπάουντ), Χολμς 10 (5 ριμπάουντ), Φοξ 34 (13/30 σουτ, 3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χιλντ 21 (7/20 σουτ, 6/16 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 4, Γουάιτσαϊντ, Χάλιμπαρτον 15 (3), Τζόζεφ 2

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 22 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκριν 4 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Εμπίντ 25 (6/15 σουτ, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σίμονς 14 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κάρι 22 (4), Χάουαρντ 8 (9 ριμπάουντ), Θάιμπουλ, Μίλτον 11 (1), Κορκμάζ 13 (2)