NBA: Τους “τελειωσε” ο Χάρντεν

Ένα εντυπωσιακό τρίποντο από τον Τζέιμς Χάρντεν ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα και οι 4 εύστοχες βολές του στη συνέχεια έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Χιούστον στον πρώτο εντός έδρας αγώνα της.

Νωρίτερα οι Πέισερς νίκησαν τους Καβαλίερς και στη συνέχεια των αναμετρήσεων οι Μπουλς, Σίξερς, Ράπτορς, Πέλικανς, και Σανς επικράτησαν των Γουίζαρντς, Μάτζικ, Νικς, Θάντερ και Τζαζ αντίστοιχα.

Αναλυτικά οι αγώνες:

ΧΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ- ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ 122-119

Με την παρουσία του Τζον Γουόλ, του Ντεμάρκους Κάζενς και του Έρικ Γκόρντον για πρώτη φορά φέτος σε επίσημο αγώνα, οι Ρόκετς κέρδισαν τους Κινγκς εντός έδρας με 122-119.

Σε μια πολύ ανταγωνιστική αναμέτρηση όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε προβάδισμα άνω των 10 πόντων σε κανένα σημείο του αγώνα, τη διαφορά έκανε η εκτελεστική δεινότητα του απίστευτα χαρισματικού σκόρερ Τζέιμς Χάρντεν.

Στα 16.3 να απομένουν για τη λήξη, ο Ρισόν Χόλμς μείωσε με ένα ντάιβ κάρφωμα στον έναν πόντο για το Σακραμέντο και αμέσως έκανε φάουλ πάνω στον Χάρντεν για να έχουν την τελευταία επίθεση. Ο “μούσιας” φυσικά ευστόχησε και στις δύο βολές και στην τελευταία επίθεση ο Μπάντι Χίλντ και αμέσως μετά ο ΝτεΆαρον Φοξ έχασαν αντίστοιχα και οι δύο από ένα τρίποντο και αποχώρησαν ηττημένοι για τα αποδυτήρια.

Κορυφαίος σκόρερ του Χιούστον ήταν ο Χάρντεν με 33 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Τζον Γουόλ πέτυχε 22 πόντους με 6 ριμπάουντ και βγάζοντας 9 ασίστ, και ο Κρίστιαν Γουντ συμπλήρωσε 21 πόντους με 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τους Κινγκς κορυφαίος ήταν ο Χάρισον Μπάρνς με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ, Χόλμς και Φοξ είχαν από 22 πόντους έκαστος και στους 19 πόντους έμεινε ο Μπάντι Χιλντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-33, 63-59, 87-86, 122-119

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΙΣΕΡΣ-ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ 119-99

Χάρη σε μια ακόμα εκπληκτική εμφάνιση του Ντομάντας Σαμπόνις, οι Πέισερς επικράτησαν εντός έδρας των Καβαλίερς με 119-99.

Η ομάδα της Ιντιάνα δεν δυσκολεύτηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα, αν και το Κλίβελαντ προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να πηγαίνουν τη διαφορά σχεδόν μόνιμα σε διψήφια νούμερα.

Για τους Πέισερς φυσικά ο κορυφαίος παίκτης για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Σαμπόνις πετυχαίνοντας 25 πόντους, με 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ και εξίσου πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Ντάγκ ΜακΝτέρμοτ, ο οποίος προερχόμενος από τον πάγκο πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Κόλιν Σέξτον πέτυχε 28 πόντους με 4 ασίστ, ο Ντάριους Γκάρλαντ συμπλήρωσε άλλους 21 πόντους με 5 ασίστ και ο Αντρέ Ντράμοντ είχε 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τέλος για την Ιντιάνα δεν αγωνίστηκε ο Τι Τζέι Γουόρεν, ο οποίος θα υποβληθεί σε εγχείρηση στο δεξί του πόδι και ακόμα δεν είναι γνωστό πότε θα αναμένεται η επιστροφή του.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-21, 57-51, 88-68, 110-99

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ-ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ 130-133

Πήραν τον διπλό οι Μπουλς στην Ουάσινγκτον, αφού επιβλήθηκαν των Γουίζαρντς με 130-133.

Ενώ αγωνίστηκαν χωρίς τους Λόρι Μάρκανεν, Τσάντλερ Χάτσισον και Τόμας Σατοράνσκι, η ομάδα του Σικάγο κατάφερε να αποσπάσει τη νίκη τελικά.
Ο αγώνας ήταν αρκετά αμφίρροπος με το σκορ να εναλλάσσεται συνέχεια, όμως οι Γουίζαρντς δεν κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη πρώτη τους νίκη παρότι τα 4 από τα 5 παιχνίδια που έχουν δώσει είναι μέσα στην έδρα τους.

Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Όττο Πόρτερ Τζούνιορ με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, με τον Ζακ Λαβίν να προσθέτει άλλους 22 πόντους με 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για τους ηττημένους γηπεδούχους από 28 πόντους πέτυχαν ο Μπράντλεϊ Μπίαλ και Τόμας Μπράιαντ, ενώ ακόμα ένα τριπλ νταμπλ είχε ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 41-35, 68-71, 100-107, 130-133

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ-ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑ 76ΕΡΣ 92-116

Έχασε το αήττητο και το Ορλάντο αφού ηττήθηκε εύκολα εντός έδρας από τη Φιλαδέλφια με 92-116.

Για πρώτη φορά στην ιστορία τους οι Μάτζικ είχαν ξεκινήσει την σεζόν με 4 συνεχόμενες νίκες και αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Τέρενς Ρος και χάνοντας τον Ιβάν Φουρνιέ μετά τα πρώτα 8 λεπτά της αναμέτρησης με σπασμούς στη μέση.

Οι Σίξερς δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και πέτυχαν για πρώτη φορά φέτος 15 τρίποντα.

Κορυφαίος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Τζοέλ Εμπίντ με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, όπως και ο Σεθ Κάρεϊ με ακόμα 21 πόντους με 5/7 τρίποντα. Ακόμα 20 πόντους είχε ο Τομπάιας Χάρις.

Για τους γηπεδούχους σε πολύ χαμηλά επίπεδα σκοραρίσματος έμειναν οι περισσότεροι παίκτες του Στιβ Κλίφορντ με τον Νίκολα Βούσεβιτς να έχει 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-38, 40-75, 69-98, 92-116

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ-ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ 100-83

Δυσκολεύτηκαν οι Ράπτορς, αλλά επιβλήθηκαν εν τέλη των Νικς εντός έδρας με 100-83.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης οι δυο ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά στο σκορ όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια διαφορετική υπόθεση. Σε συνδυασμό λοιπόν με το κάκιστο περιφερειακό σουτ της Νέας Υόρκης, όπου είχαν 3/36 τρίποντα με 8.3% ευστοχίας, οι Ράπτορς αντίστοιχα σούταραν με 32,7% πετυχαίνοντας 17-52 και επικράτησαν στο τέλος.

Για τους γηπεδούχους που αγωνίστηκαν χωρίς τον Πάσκάλ Σιάκαμ, λόγω πειθαρχικών κυρώσεων που του επέβαλε ο κόουτς Νικ Νερς για εσωτερικά θέματα, όπως αργότερα δήλωσε ο ίδιος, ξεχώρισε η παρουσία του Φρέντ Βανβλίτ, ο οποίος πέτυχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ακόμα 20 πόντους πέτυχε ο Κάιλ Λάουρι έχοντας 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους σε πολύ κακό επιθετικά βράδυ σχεδόν όλοι οι παίκτες του Τομ Τίμποτο, με τον Τζούλιους Ράντλ να έχει 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τον Κέβιν Νοξ να προσθέτει και αυτός από τον πάγκο ακόμα 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-18, 42-42, 71-64, 100-83

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ-ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ 80-113

Πήραν την εκτός έδρας νίκη οι Πέλικανς απέναντι στους Θάντερ με 80-113 κυρίως χάρη στον μοναδικό για ακόμα ένα παιχνίδι Μπράντον Ίνγκραμ.

Ο παίκτης της Νέας Ορλεάνης, που οδήγησε την ομάδα του σε μια ακόμα νίκη, είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ όμως αποβλήθηκε 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου μετά από ένα φλέιγκραντ φάουλ που του χρέωσαν οι διαιτητές,

Η Οκλαχόμα δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα με αποκορύφωμα την τελευταία περίοδο όπου και σκόραρε 7 μόνο πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ίγκραμ, ενώ ο Στίβεν Άνταμς απέναντι στην πρώην ομάδα του είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τζος Χάρτ προσέθεσε ακόμα 12 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους 17 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε ο Αλ Χόρφορντ, ο Μάικ Μουσιάλα πέτυχε 10 πόντους και κανένα άλλος παίκτης των Θάντερ δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-32, 47-58, 73-85, 80-113

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ-ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ 95-106

Ακόμα μια νίκη για το Φοίνιξ, όπου αυτή τη φορά επικράτησε της Γιούτα εκτός έδρας με 95-106.

Σε ρυθμό φούσκας οι Σανς, όπου το καλοκαίρι ήταν η μόνη αήττητη ομάδα με 8 σερί νίκες, έπαιξαν αρκετά καλή άμυνα απέναντι στους Τζαζ αλλά και σκόραραν επίσης 17/33 τρίποντα με ποσοστό ευστοχίας 51.5%.

Για την Γιούτα στην τελευταία περίοδο με 5 πόντους από Μίτσελ και Κόνλει μείωσαν στο -5, όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο, χάνοντας έτσι το δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι τους.

Για τους Σανς ξεχώρισε ο Ντέβιν Μπούκερ πετυχαίνοντας 25 πόντους και 7 ασίστ, ενώ από 16 πόντους και 6 ριμπάουντ είχαν οι Τζαέ Κράουντερ και Μάικαλ Μπρίτζες ο καθένας.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ της ομάδας του ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ρούντι Γκομπέρ πέτυχε 18 πόντους με 14 ριμπάουντ και ο Μάικ Κόνλεϊ πρόσθεσε άλλους 16 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-21, 40-53, 70-83, 95-106