Νέα απώλεια βαθμών για την Αργεντινή

Η Αργεντινή δεν κατάφερε να νικήσει σε ακόμα ένα παιχνίδι και έμεινε στο 1-1 με την Παραγουάη στο Μινειράο, για την δεύτερη αγωνιστική του Β’ομίλου του Κόπα Αμέρικα.

Προηγήθηκε η Παραγουάη με τον Σάντσεθ, για να ισοφαρίσει με πέναλτι κ Μέσι. Αστόχησε σε πέναλτι και η ομάδα του Μπερίσο με τον Γκονσάλες.

Τρίτη με έναν βαθμό η Αλμπισελέστε, ενώ η Παραγουάη με δύο στη δεύτερη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν πραγματοποίηθηκαν πολλές φάσεις, με την Αργεντινή να απειλεί την εστία της Παραγουάη ελάχιστες φορές και κυρίως με κάποιες απευθείας εκτελέσεις φάουλ του Μέσι.

Παρολαυτά οι Παραγουανοί κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Σκαλόνι στο 37ο λεπτό. Μία παράλληλη σέντρα από τα αριστερά του Αλμιρόν, βρήκε στο σημείο του πέναλτι τον Σάντσεθ, ο οποίος με εύστοχο πλασέ, άνοιξε το σκορ (1-0) και διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Αλμπισελέστε έγινε πιο επιθετική και απειλητική με την είσοδο του Αγκουέρο και στο 50ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ, αρχικά το πλαέ του Μαρτίνες, μέσα από την περιοχή, βρήκε το δοκάρι και στη συνέχεια ο Μέσι έκανε το σουτ, όμως ο Φερνάντεζ έκανε μεγάλη απόκρουση. Ομως στην ίδια φάση οι Αργεντίνοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι και με τη χρήση του VAR, o διαιτητής έδειξε πέναλτι. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 62′ η ομάδα του Μπερίσο κέρδισε πέναλτι, μετά την ανατροπή του Οταμεντι, όμως ο Γκονσάλες αστόχησε, με το σκορ να παραμένει ατο 1-1.

Τρία λεπτά μετά, μάλιστα, η Αργεντινή είχε την ευκαιρία της, αλλά ο Μαρτίνες αστόχησε στην κεφαλιά του, στέλνοντάς την πάνω από το δοκάρι.

Ίδια κατάληξη είχε κι ένα σουτ του Μέσι από καλή θέση στο 75′, ενώ 10 λεπτά αργότερα μια διπλή επέμβαση του Αρμάνι έσωσε ξανά τους τυπικά γηπεδούχους.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την Αργεντινή να μένει στο 1-1 και να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση (μόλις ένας βαθμός σε 2 ματς) εν αντιθέσει με τους Παραγουανούς που πήραν μια μεγάλη ισοπαλία και έφτασαν τους 2 βαθμούς.

Κίτρινες: Αρμάνι, Ταγλιαφίκο, Οταμέντι – Γκόμεζ, Ρόχας, Πίρις

Αργεντινή (Σκαλόνι): Αρμάνι, Κάσκο, Πετσέλα, Οταμέντι, Ταλιαφίκο, Ντε Πολ (87′ Σουάρεθ) Παρέδες, Λο Σέλσο, Περέιρα (46′ Αγκουέρο), Μαρτίνεθ (67′ Ντι Μαρία), Μέσι

Παραγουάη (Μπερίσο): Φερνάντεζ, Αρζαμέντια, Αλόνσο, Γκόμεζ, Πίρις, Γκονζάλες (90′ Εσκομπάρ), Σάντσεθ, Ρ. Ρόχας, Μ. Ρόχας, Αλμιρόν(86′ Ορτίθ), Σανταντέρ (72′ Ρομέρο)