Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Δεν Χ-άρηκε καμία

Νιούκαστλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, αποτέλεσμα που δεν άφησε καμία ικανοποιημένη

Ισόπαλες 1-1 έμειναν Νιούκαστλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League.

Ένα αποτέλεσμα που κρατά τους «κόκκινους διαβόλους» εκτός ευρωπαϊκών εισιτηρίων, συγκεκριμένα στην 7η θέση με 28 βαθμούς και τις «καρακάξες» στην προτελευταία θέση με 11 πόντους.

Οι «μπέμπηδες» που προέρχονταν από τρεις σερί νίκες και είχαν ν΄ αγωνιστούν από τις 11 Δεκεμβρίου και το 1-0 επί της Νόριτς διατήρησαν το αήττητο για 5η συνεχόμενη αγωνιστική (3-2-0), σε αντίθεση με τους «ανθρακωρύχους» που δεν κατάφεραν να πάρουν την 2η νίκη τους στην Premier League.

Η Νιούκαστλ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση καθώς κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα, με τον Αλάν Σεν-Μαξιμέν να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο και κατάφεραν να διασπάσουν την καλά στημένη άμυνα των γηπεδούχων στο 71′ με τον Καβάνι (1-1). Στο 88′ η Νιούκαστλ είχε μεγάλη ευκαιρία να κερδίσει, αλλά ο Μέρφι σημάδεψε το δοκάρι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Μάντσεστερ Σίτι-Λέστερ 6-3 (5΄ Ντε Μπρόινε, 14΄ πεν. Μαχρέζ, 21΄ Γκιντογάν, 25΄ πεν., 87΄ Στέρλινγκ, 69΄ Λαπόρτ – 55΄ Μάντισον, 59΄ Λούκμαν, 65΄ Ιχεανάτσο)

Νόριτς-Άρσεναλ 0-5 (6΄, 67΄ Σάκα, 44΄ Τίρνι, 84΄ πεν. Λακαζέτ, 90+1΄ Σμιθ Ρόου)

Τότεναμ-Κρίσταλ Πάλας 3-0 (32΄ Κέιν, 34΄ Λούκας Μόουρα, 74΄ Σον)

Γουέστ Χαμ-Σαουθάμπτον 2-3 (49΄ Μιχαΐλ Αντόνιο, 64΄ Μπενραχμά – 8΄ Ελιουνούσι, 61΄ πεν. Γουόρντ-Πράουζ, 70΄ Μπέντναρεκ)

Άστον Βίλα-Τσέλσι 1-3 (28΄ αυτ. Τζέιμς – 34΄ πεν., 90+3΄ Ζορζίνιο, 56΄ Λουκάκου)

Μπράιτον-Μπρέντφορντ 2-0 (34΄ Τροσάρ, 42΄ Μοπέ)

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γ. 1-1 (7΄ Σεντ-Μαξιμέν – 71΄ Καβάνι)