Νιούκαστλ- Μάντσεστερ Σίτι: Διπλό οι “Πολίτες” με φοβερό Φεράν Τόρες

Με πρωταγωνιστή τον Φεράν Τόρες που έκανε χατ-τρικ, η Μάντσεστερ Σίτι έφυγε με το διπλό από την έδρα της Νιούκαστλ.

H Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-4 τη Νιούκαστλ στο Σεντ Τζέιμς Παρκ, για την 36η αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πρωταθλητές Αγγλίας ο Φεράν Τόρες που σημείωσε χατ-τρικ. Οι “Πολίτες” έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Premier League, η οποία φτάνει τις δώδεκα σερί νίκες μακριά από το γήπεδό της και επίσης έγιναν το μοναδικό κλαμπ στις επαγγελματικές κατηγορίες της Αγγλίας που μένει αήττητο για 23 συνεχόμενες εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Η Νιούκαστλ μπήκε πιο δυνατά και πήρε “κεφάλι” στο σκορ με την κεφαλιά του Κραφθ, όμως η Σίτι κατάφερε να “γυρίσει” το ματς μέσα σε ένα τρίλεπτο (39′-42′) χάρις στα γκολ των Κανσέλο (κόντραρε η μπάλα στον Μέρφι και πήρε πολλά φάλτσα) και Φεράν Τόρες, ο οποίος πέτυχε το γκολ της χρονιάς με γυριστό τακουνάκι μετά από φάουλ του Γκιντογκάν.

Οι “ανθρακωρύχοι” έφεραν ξανά… τούμπα το ματς με το πέναλτι του Ζοέλιντον στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και τον Γουίλοκ στο 62′, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει απ’ τα έντεκα μέτρα (σε νέο πέναλτι) τον Κάρσον, αλλά στη συνέχεια η μπάλα επέστρεψε στα πόδια του κι έκανε εύκολα το 3-2.

Στη συνέχεια “μίλησε” ξανά ο Φεράν Τόρες. Ο Ισπανός με δύο προσωπικά γκολ στο 64′ και στο 66′ (πήρε το… ριμπάουντ από σουτ του Κανσέλο στο δοκάρι), έδωσε ξανά προβάδισμα στους “πολίτες”, οι οποίοι αυτή τη φορά το κράτησαν ως το φινάλε.

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Ρίτσι (84′ Λόνγκσταφ), Ντάμετ, Φερνάντες (88′ Γκέιλ), Κραφτ, Μέρφι, Αλμιρόν, Σέλβεϊ, Γουίλοκ, Ζοέλιντον (84′ Λιούς), Σεντ-Μαξιμέν

Μάντσεστερ Σίτι: Κάρσον, Γουόκερ, Γκαρσία, Άκε, Κανσέλο (74′ Μεντί), Σίλβα, Ρόδρι, Γκιουντογκάν, Τόρες, Ζεσούς, Στέρλινγκ