Νίκες για Σεβίλλη και Εσπανιόλ, έχασε η Βαλένθια

Με νίκες προχώρησαν η Σεβιλλη επί της Χετάφε με 2-0. Με 1-0 πέρασε η Εσπανιόλ από την Λεβάντε, με το ίδιο σκορ κέρδισε και η Γρανάδα την Ρεάλ Μπέτις και έπιασε κορυφή, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην Ισπανία και την Λα Λίγκα.

Θέλτα – Σοσιεδάδ 0-1

Έφυγε με το διπλό η Σοσιεδάδ από την έδρα της Θέλτα. Ισορροπημένο παιχνίδι στο “Μπαλαΐδος” η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε να αποδράσει με τον Ισαάκ να σκοράρει στο 82ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 66′ με τον Τσέικ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Θέλτα παρέμενε στους 9 πόντους και την 17η θέση, ενώ η Σοσιεδάδ βρίσκεται στην 3η θέση με 19 βαθμούς.

Γρανάδα – Μπέτις 1-0

Νίκη κορυφής για την Γρανάδα. Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε με 1-0 απέναντι στην Μπέτις. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βαντίγιο στο 61′.

Η Γρανάδα ανέβηκε στην πρώτη θέση με 20 βαθμούς, ένα πόντο πάνω από την Μπαρτσελόνα η οποία έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο, λόγω της αναβολής του “el classico” κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης. Από την άλλη πλευρά η Μπέτις βρίσκεται στην 18η θέση με 9 βαθμούς.

Λεβάντε – Εσπανιόλ 0-1

Σημαντική νίκη πέτυχε η Εσπανιόλ στην έδρα της Λεβάντε. Η ομάδα από την Βαρκελώνη επικράτησε με 1-0 στο “Κιουτάτ Ντε Βαλένσια”. Ο σκορ του μοναδικού τέρματος ήταν ο Μπερνάντο στο 38′.

Η Λεβάντε είναι στην 13η θέση με 11 βαθμούς, με την Εσπανιόλ να βρίσκεται στην 19η με 8 βαθμούς

Σεβίλλη – Χετάφε 2-0

Εύκολα νίκησε η Σεβίλλη στην έδρα της, την Χετάφε με 2-0. Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους που στο 69′ με τον Τσιτσαρίτο και στο 78′ με τον Οκάμπος κλείδωσαν τους τρεις βαθμούς.
Η Σεβίλλη βρίσκετε 5η με 19 βαθμούς, ισοβαθμώντας με Ατλέτικο Μαδρίτης και Σοσιεδάδ

Οσασούνα – Βαλένθια 3-1

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Οσασούνα. Στο “Στάδιο Ελ Σαδάρ” η βασκική ομάδα πήρε τη νίκη κόντρα στην Βαλένθια με 3-1.

Οι “νυχτερίδες” μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 14′ με τον Ροντρίγκο, ωστόσο ο σκόρερ των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 29′. Η Οσασούνα ισοφάρισε στο 34′ με τον Οιέρ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανώτερη παίζοντας με παίκτη παραπάνω και με δύο γκολ στο 48′ με τον Γκαρσία και στο 80′ με τον Εστουπινάν ολοκλήρωσαν μια σπουδαία ανατροπή.

Στην 9η θέση η Οσασούνα με 14 πόντους, με έναν λιγότερο στους 13 βαθμούς η Βαλένθια στην 12η θέση