Νίκες για τα φαβορί στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Νεανίδων

Πρεμιέρα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων που διεξάγεται στη Σκωτία.

Στην πρώτη αγωνιστική, για τον 1ο όμιλο, η Ολλανδία επικράτησε με το εμφατικό 5-0 επί της Νορβηγίας στη Γλασκώβη. Σκόρερ για τις Ολλανδέζες οι Σμιτς στο 2ο και το 44ο λεπτό, η Βαν ντε Φέλντε στο 5′, η Λέουχτερ στο 43′ και η Βαν ντε Βέρστερινχ στο 69′.

Στον ίδιο όμιλο, η Γαλλία νίκησε με 2-1 τη Σκωτία στο Πέισλι. Μπαλτιμόρ στο 60′ και Φελέρ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων οι σκόρερ για τη Γαλλία, ενώ για τις οικοδέσποινες ισοφάρισε προσωρινά η Κρεγκ στο 81′.

Για τον 2ο όμιλο, η Ισπανία νίκησε το Βέλγιο με 2-0 στο Στέρλινγκ., με σκόρερ την Πίνα με πέναλτι στο 56′ και την Αλεϊσάντρι στο 65′.

Ενώ για το άλλο ματς του 2ου ομίλου, η Γερμανία νίκησε με 2-1 την Αγγλία στο Περθ. Σκόρερ για τις Γερμανίδες η Κέσλερ στο 12′ και η Κρούμπικερ στο 32′, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του δεύτερου ημιχρόνου η Ναζ μείωσε για την Αγγλία.