Νίκες για τους Σεβιγίανους

Για την 16η αγωνιστική η Σεβίλλη νίκησε με 2-0 την Χιρόνα και η Μπέτις 1-3 την Εσπανιόλ.
Η Σεβίλλη αναρηχήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας νικώντας με 2-0 την Χιρόνα και έφτασε τους 31 πόντους μαζί με Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης.
Ο Μπανέγκα άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 55′ και ο Σαράμπια στο 64′ έπειτα από ασίστ του Μπεν Γιεντέρ.

Η Εσπανιόλ ηττήθηκε από την Μπέτις με 1-3 και οι δύο ομάδες έμειναν σε τροχιά Ευρώπης. Ο Λο Σέλσο έχασε πένταλτι στο 17ο λεπτό και η Εσπανυόλ μετά από 7 λεπτά ο Γκαρσία άνοιξε το σκορ μετά την ασίστ του Λέο Μπαπτιστάο. Ο Λο Σέλσο πήρε την ρεβάνς λίγο αργότερα στο 43′ με ασίστ του Σέρχιο Κανάλες. Η Μπέτις τελικά πήρε την νίκη από το γκολτου Τέγιο στο 85′. Το τελικο σκορ 1-3 έγραψε ο Ντουάρτε με αυτογκόλ στο 91′.