Νίκες για Ρεν και Νις

Νις και Ρεν ήταν οι νικήτριες επί των Στρασβούργο και Μονπελιέ αντίστοιχα, για την δεύτερη αγωνιστική της Ligue 1.

Προσωρινά την πρωτιά πήρε η Νις, στο γαλλικό πρωτάθλημα, νικώντας το Στρασβούργο. Δύο βαθμούς πίσω της η Ρεν κερδίζοντας ένα παιχνίδι που είχε συνολικά… 4 δοκάρια (!)

Στρασβούργο – Νις 0-2

Μια εύκολη επικράτηση είχε η Νις απέναντι στο Στρασβούργο στο Σταντ ντε λα Μινό, αφού κατάφερε να μετατρέψει τις λιγοστές ευκαιρίες της σε γκολ.

Το πρώτο 25λεπτο οι δύο ομάδες ναι μεν πλησίαζαν με προοπτικές η μια στην εστία της άλλης, καμία όμως δεν μπορούσε να πραγματοποιήσει κάποια ουσιαστική ευκαιρία. Αυτή ήρθε από το φάουλ που εκτέλεσε στο 25′ ο Λαλα, αλλά κατέληξε ελάχιστα πάνω από την εστία του Μπενίτεθ.

Επτά λεπτά αργότερα το σουτ του Τσαχίρι πήρε περίεργα φάλτσα, αλλά κατέληξε τελικά άουτ. Στο 37′ ένα αδέξιο πέναλτι του Κον, έφερε τον Ντόλμπεργκ απέναντι από τον Καβασίμα, με τον πρώτο να κερδίζει την μάχη και να κάνει το 0-1. Από κει και μέχρι το σφύριγμα για την ανάπαυλα, η Νις έπαιξε περισσότερο αμυντικά, διατηρώντας το υπέρ της αποτέλεσμα.

Στην επαναφορά το Στρασβούργο ήταν αυτό που πίεσε πρώτο και μέσα στο 5λεπτο 52-57, έφτασε τέσσερις φορές κοντά στο γκολ. Όμως τα ηνία πήρε ξανά ο Ντόλμπεργκ, στο 59′, πλασάροντας για το 0-2 της ομάδας του. Το επόμενο 20λεπτο ,οι γηπεδούχοι κρατούσαν την μπάλα και πίεζαν, όμως δεν μπορούσαν να βρουν χώρο στην αντίπαλη περιοχή. Ο εναπομείναν χρόνος μέχρι την λήξη, βρήκε το παιχνίδι να ισορροπεί, την κούραση να κάνει την εμφάνιση της και τη Νις να πανηγυρίζει τελικά τη νίκη.

Νις: Μπενίτεθ, Ντάντε, Ντόλμπεργκ (Εντόι 90′), Γκιουρί, Καμαρά, Λε Μελιού, Λοτομπά, Πελμάτντ, Σνάιντερλιν, Σιλβέστρ, Τουράμ (Τρουγιέτ 78′)

Στρασβούργο: Καβασίμα, Σιμάκαν, Κον (Ματζίντ 47′),Τζίκου, Κάρολε (Τσάτσι 64′), Σισοκό, Μπελεγκάρντ (Λιενάρντ 83), Λαλα,Τόμασον (Σααντι 63′), Τσαχίρι (Ζόχι 64′), Αζόρκ

Ρεν – Μονπελιέ 2-1

Παράλληλα η Ρεν ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι με την Μονπελιέ και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη στο Ροαζόν Παρκ.

Η τύχη ήταν με το μέρος της γηπεδούχου, αφού η όμορφη ενέργεια του Ραφίνια, κατέληξε σε αυτογκόλ του Λε Ταλέκ (22′).

Από κει το τρίλεπτο 32′ έως το 35′ είχε δύο δοκάρια από τον Ούνου και άλλες δύο φάσεις για το 2-0, δίχως όμως να γίνει εν τέλει. Στο 43′ οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλο ένα πλήγμα, έπειτα από την χρήση VAR του Ντελαζόντ, με τον Μόλε να παίρνει την κόκκινη κάρτα και τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα αλλάξανε λίγο. Η Μονπελιέ έδειχνε να επιστρέφει στο 56′, όμως η προσπάθεια του Σουκέ, σταμάτησε στο δοκάρι. Λίγη ώρα αργότερα, ήταν σειρά των γηπεδούχων για το τρίτο τους δοκάρι, από τον Ραφίνια. Στο 73′ οι δύο ομάδες επανήλθαν σε ισορροπία, αφού ο Τεριέ αποβλήθηκε, αυτό δεν στάθηκε αρκετό όμως για να σταματήσει την Ρεν που τέσσερα λεπτά αργότερα, έκανε το 2-0 με τον Καμαβίνγκα. Το γκολ της τιμής για την Μονπελιέ πέτυχε στις καθυστερήσεις, με φοβερή κεφαλιά ψαράκι ο Λαμπόρντ.

Ρεν: Σαλίν, Αγκέρ, Ντα Σίλβα, Σοπί, Μαουασά, Ενζονζί, Καμαβινγκά(87′ Ντελ Καστίγιο), Μπουριγκό(72′ Μαρτέν), Ραφίνια(87′ Γκμποχό), Τεριέ, Ουνού(65′ Γκιρασί)

Μονπελιέ: Όμλιν, Κονγκρέ, Λε Ταλέκ, Μέντεζ(88′ Μπενχαμά), Σουκέ(88′ Σκούλετιτς), Ρίστιτς(63′ Σαμπιά), Σοτάρ, Φερί(63′ Ογιόνγκο), Σαβανιέ(88′ Ντολί), Μολέ, Λαμπόρντ