Νίκες θρίλερ για Πόρτο και Σάλκε

Αγώνες θρίλερ για τον 4ο όμιλο του Champions League στην τελευταία αγωνιστική. Η Πόρτο πήρε την νίκη με 2-3 από την Γαλατασαράι με αρκετά δύσκολο τρόπο. Και ο δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες. Μάλιστα σε μία από αυτή η Γαλατασαράι ζητάει πέναλτι, κάτι που είδαμε πολύ. Από την άλλη η Σάλκε δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Λοκομοτίβ Μόσχας. Τελικό σκορ ήταν το 1-0 στις καθυστερήσεις.

Η Πόρτο φιλοξενήθηκε από την Γαλατασαράι στην Τουρκία και κέρδισε με 2-3. Μάλιστα προηγήθηκε κιόλας στο 17′. Ο Telles εκτέλεσε φάουλ και ο Felipe άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Το 0-2 έκανε ο Marega με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 42′. Το πέναλτι κέρδισε Hernani από το Mariano. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Γαλατασαράι μείωσε και αυτή με πέναλτι. Εκτελεστής και σκόρερ ο Feghouli ενώ ο Rodrigues ήταν αυτός που πήρε το πέναλτι από τον Felipe. Η Πόρτο μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε στο 57′ σε αντεπίθεση με τoν Sergio Oliveira. Η Γαλατασαράι πάλι μείωσε στο 65′ με προβολή του Derdiyok από γύρισμα του Rodrigues. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν ξανά πέναλτι λόγω ανατροπής του Rodrigues από τον Maxi Pereira. Εκτελεστής πάλι ο Feghouli όμως αυτή την φορά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Η Σάλκε χρειάστηκε να φτάσει στις καθυστερήσες ώστε να σκοράρει και να πάρει την νίκη με 1-0 απέναντι στη Λοκομοτίβ Μόσχας. Οι “βασιλικοί μπλε” ήταν κυριάρχοι σε όλον τον αγώνα όμως χρειάστηκε το κοντινό σουτ του Schopf στο 90+1′ έπειτα από ασταθής απόκρουση του Guilherme.