Νίκη για την Έβερτον, παρθενικό γκολ για τον Χάμες Ροντρίγκες

Δύσκολη νίκη για την Έβερτον παρθενικό γκολ για τον Χάμες Ροντρίγκες.

Για την 2η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Έβερτον πήρε σπουδαίο τρίποντο με 5-2 από την δύσκολη Γουέστ Μπρομ στο «Γκούντισον Παρκ». Στο πρώτο μέρος αν και τα «ζαχαρωτά» είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν αποφασιστικά το παιχνίδι και άσκησαν πίεση στην αμυντική γραμμή των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να προηγηθούν  στο 10’ με τον Ντιαγκανά.

Η σοκαρισμένη  Έβερτον μετά το γκολ προσπάθησε να απαντήσει με τον Ριτσάρλισον  με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι. Στο 22′ ο Λίβεμορ τράνταξε το δοκάρι του Πίκφορντ.

Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Μπίλιτς μετά το γκολ έκλεισε καλά τους χώρους των αντιπάλων τους προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά λάθη τους. Από το 25’ το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι πάτησε γκάζι και έφερε το ματς στα ίσια με δράστη τον  Κάλβερτ –Λιούιν στο 32’

Μετά το γκολ η Γουέστ Μπρομ πήρε μέτρα στο γήπεδο χωρίς να καταφέρει κάτι το ουσιαστικό. Η Έβερτον στο 45’ πέρασε μπροστά στο σκορ με το σουτ του Χάμες Ροντρίγκες Μετά το γκολ ο Γκιμπς χτύπησε τον Κολομβιανό εκτός φάσης και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Επίσης την κόκκινη κάρτα είδε και ο Σλάβεν Μπίλιτς  για διαμαρτυρία. Το 2-1 είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Γουέστ Μπρομ μπήκε δυναμικά ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 47’ με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ματέους Περέιρα. Η Έβερτον απάντησε με το πλάσε του Μάικλ Κιν στο 54 ’ (3-2) . Όσο περνούσαν τα λεπτά η Έβερτον πίεζε για το γκολ κάτι από το κατάφερε στο 62’ και το 66’ με τον Κάλβερτ – Λιούιν (5-2).

Ο Κάλβερτ – Λιούιν σημείωσε χατ-τρικ και έκανε τον Άγγλο επιθετικό τον νεότερο ποδοσφαιριστή που πετυχαίνει τρία γκολ με την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ.

Πλέον ο η Έβερτον έχει 6 βαθμούς ενώ Γουέστ Μπρομ έχει μηδέν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόλεμαν, Μίνα, Κιν, Ντιν, Ντουκουρέ (65′ Σίγκουρντσον), Άλαν, Αντρέ Γκόμες, Χάμες (78′ Κεν), Κάλβερτ – Λιούιν (71′ Ιγουόμπι), Ριτσάρλισον

Γουέστ Μπρομ: Τζόνστον, Φέρλονγκ, Αγιάζι, Μπάρτλεϊ, Ο’Σέι, Γκιμπς, Κόστα Περέιρα (71′ Φίλιπς), Λίβερμορ, Σόιερς (75′ Φιλντ), Ντιανγκανά (71′ Έντουαρντς), Ρόμπινσον