Νίκη για την Σεβίλλη

Χατ-τρικ ο Εν Νεσιρί.

Για την 18η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος η Σεβίλλη πήρε την νίκη με 3-2 από την Ρεαλ Σοσιεδάδ στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Από τα πρώτα 14’ είχε διαμορφωθεί το 2-2.

Με χατ-τρικ του Εν Νεσίρι οι «ανδαλουσιάνοι» μπήκαν στην πεντάδα με 30 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μόλις στο 4’ άνοιξαν το σκορ με τον Εν Νεσιρί , ένα λεπτό αργότερα ο Ντιέγκο Κάρλος έβαλε αυτογκόλ φέρνοντας το ματς στα ίσα. Στο 7’ ο Εν Νεσίρι διεύρυνε τον δείκτη του σκορ σε 2-1.
Στο 14΄ η Σοσιεδάδ με τον Ισάκ έφερε το ματς στα ίσια (2-2). Η ανάπαυλα βρήκε τις δυο ομάδες να είναι στο 2-2 .
Στην επανάληψη η Σεβίλλη μπήκε δυναμικά και έκανε το 3-2 με τον Εν Νεσίρι ο οποίος χτύπησε ξανά με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος και στο 46’. Πραγματοποιώντας χατ-τρικ και φέρνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν έχοντας ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μπονό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Σεβίλλη: Μπόνο, Νάβας (69′ Βιδάλ), Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ακούνια, Χορντάν, Φερνάντο, Ράκιτιτς (84′ Όσκαρ), Σούσο (85′ Ελ Χαντάντι), Εν Νεσιρι (89′ Ντε Γιονγκ), Οκάμπος (89′ Βάθκεθ).

Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Γκοροσαμπέλ, Θουμπελντία, Σανιάν (46′ Λε Νορμάν), Μουνιόθ, Γκουριντί (56′ Μπαρενετσέα), Θουμπιμέντι, Μερίνο, Πόρτου (78′ Γιανουζάι), Ίσακ, Ογιαρθάμπαλ (78′ Λόπεθ).