Νίκη για την Σίτι με χατ- τρικ από τον Αγκουέρο

Για την 25η αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την νίκη με 3-1 από την Άρσεναλ με χατ-τρικ του Αγκουέρο  στο «Ετιχάντ» και παρέμεινε στο -2  από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Αυτή η ήττα για τους Λονδρέζους είχε ως αποτέλεσμα μείνουν πίσω από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «πολίτες» ευτύχισαν να προηγηθούν πρώτοι στο σκορ με την κεφαλιά του Σέρχιο Αγουέρο 51΄΄,γκολ που προήλθε από το λάθος του Ιβόμπι. Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι πίεζαν για δεύτερο τέρμα. Ωστόσο οι «κανονιέρηδες» ήταν αυτοί που έφεραν το ματς στα ίσια με την κεφαλιά του Κονσιελνί. Στο 30′ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν κάποια μέτρα χωρίς αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Γκουντογκάν με τον Στέρλιγκ έκρυψαν την μπάλα ο Άγγλος πάσαρε στον Αγκουέρο και ο Αργεντινός επιθετικός πέτυχε το 2-1. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος παρόλο που η Σίτι με τον Ντε Μπρόινε και τον Στέρλινγκ απείλησαν τον Λένο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γκουαρδιόλα είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων απειλώντας τον Λένο σε τρείς περιπτώσεις με δράστη τον Ντε Μπράινε. Στο 59′ ο Κολάσινατς προσπάθησε να φέρει για πρώτη την μπάλα στα καρέ του Έντερσον ,αλλά ο Βραζιλιάνος πορτιέρο μπλόκαρε. Με την συμπλήρωση 60΄ο Αγκουέρο πέτυχε το τελικό 3-1 κόβοντας τα πόδια των Λονδρέζων, όπου συνέχιζαν να δέχονται ασφυκτικό πρέσινγκ από την Σίτι . Για τους φιλοξενούμενους στο 79΄ ο Μαυροπάνος πήρε τη θέση του Μουστάφι, ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός  έπαιξε για πρώτη φορά φέτος στην Πρέμιερ Λίγκ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Οταμέντι, Φερναντίνιο, Γκιουντογκάν, Σίλβα, Ντε Μπρόινε (87′ Μάχρεζ), Μπερνάρντο, Στέρλινγκ, Αγουέρο (80′ Ζεσούς)

Άρσεναλ: Λένο, Λιχτστάινερ, Κολάσινατς (67′ Σουάρεθ), Μουστάφι (79′ Μαυροπάνος), Μονρεάλ, Κοσιελνί, Τορέιρα, Γκεντουζί, Ιγουόμπι (67′ Ράμσεϊ), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ