Νίκη και προβάδισμα πρόκρισης για τον Άρη

Ο Άρης «καθάρισε» τον Αστέρα Τρίπολης και βρίσκεται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Άρης επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 2-0 για το πρώτο παιχνίδι της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου πήρε μια πολύ σημαντική νίκη τόσο σε πρακτικό όσο και σε ψυχολογικό επίπεδο κόντρα στου Αρκάδες.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν το γκάζι και με τα γκολ των Μαντσίνι (69′) και Μπερτόγλιο (75′) πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ρεβάνς, που θα λάβει χώρα στην Τρίπολη, αναμένεται να διεξαχθεί στις αρχές Φεβρουαρίου.

Στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι «κιτρινόμαυροι» πατούσαν καλύτερα, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού και τη κατοχή της μπάλας, όμως δυσκολευόντουσαν πολύ στο δημιουργικό κομμάτι. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 23′, όταν ο Μάνος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε, αλλά ο Τσιφτσής απέκρουσε με το κεφάλι.

Αυτή η φάση έγινε η αιτία, που ο ρυθμός ανέβηκε λίγο στο ματς, με τους Αρκάδες να έχουν την πρώτη τους ευκαιρία μετά από 5 λεπτά. Ο Τζίμας επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, παρόλο που είχε την επιλογή της κάθετης στον Μουνάφο και ο Σιαμπάνης μπλόκαρε. Μόλις από μια αξιοσημείωτη φάση υπήρξε σε ένα κακό ποιοτικά πρώτο 45λεπτο, όπου οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή.

Στην επανάληψη η ομάδα του Άκη Μάντζιου μπήκε πολύ δυνατά, πιέζοντας ψηλά. Στο 51′ μετά από έναν ωραίο συνδυασμό των Σίλβα, Μάνο και Σάσα, ο τελευταίος εξαπέλυσε ένα γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα… τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Έπειτα από 16 λεπτά είχε ακόμη μια καλή στιγμή, με τον Σίλβα να κάνει σέντρα-σουτ και την μπάλα να «γλύφει» το δοκάρι.

Η ανωτερότητα του Άρη στο γήπεδο ήταν ξεκάθαρη και δικαιώθηκε. Συγκεκριμένα, στο 69′ έκανε το 1-0, με τον Σάκιτς να βρίσκει με μια ωραία σέντρα τον Μαντσίνι και τον Αργεντινό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, ενώ ύστερα από 6 λεπτά έγινε το 2-0, όταν οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν το παιδικό λάθος της αντίπαλης άμυνας και ο Μπερτόγλιο πλάσαρε υποδειγματικά.

Κίτρινες: Σάκιτς – Μουνάφο, Σουάρεζ

Άρης: Σιαμπάνης, Σάκιτς, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα Τζέγκο , Σίλβα (84′ Κάτσε), Ματέο (54′ Μπερτόγλιο), Γκάμα (85′ Λόπεθ), Μάνος (65′ Μαντσίνι)

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Γκαρσία, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τασουλής, Μπελόκ, Μουνάφο (73′ Ριέρα), Καπίγια (64′ Σίτο), Τιλίκα (64′ Κρέσπι), Αλί Μπαμπά (46′ Βαλιέντε), Τζίμας (87′ Κανελόπουλος)