Νίκη κορυφής για Ίντερ

Διπλό που ανέβασε την ομάδα στην κορυφή της Serie A πέτυχε η Ίντερ στη Βερόνα.

Η Ίντερ νίκησε με 1-2 την Ελλάς Βερόνα και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ένα παιχνίδι παραπάνω από τη συμπολίτισσα Μίλαν.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Ίντερ έπιασε την κορυφή με 33 βαθμούς, ενώ η Βερόνα έμεινε στους 20 βαθμούς και την 9η θέση.

Στο πρώτο μέρος Ίντερ και Βερόνα ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές και γι’αυτό το ματς ήταν χωρίς ρυθμό και με τον άξονα να παίζει σημαντικό ρόλο αυτό. Την μόλις μία ευκαιρία που παρουσιάστηκε, ο Λαουτάρο Μαρτίνες ύστερα από ομαδική συνεργασία βρέθηκε απέναντι στον Σιλβέστρι, αλλά νικήθηκε από το Ιταλό τερματοφύλακα της Ελλάς στο 36ο λεπτό και παρέμεινε το 0-0 ως σκορ ημιχρόνου.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος το δεύτερο ήταν εξαιρετικό με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες και να βρίσκουν τέρματα.

Στο 52′ η Ίντερ άνοιξε το σκορ με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να τελειώνει εξαιρετικά το γύρισμα του Χακίμι από τα δεξιά.

Η Βερόνα ισοφάρισε στο 63ο λεπτό εκμεταλλευόμενη ένα από τα σπάνια λάθη του Σαμίρ Χαντάνοβιτς που έδωσε την ευκαιρία στον Ίλιτς να γράψει το όνομα του στον πίνακα του σκορ.

Η Ίντερ πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ, στο 69′ ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Μπρόζοβιτς και την κεφαλιά του Σκρίνιαρ που έστειλα την μπάλα στα δίχτυα του Σιλβέστρι για το τελικό 1-2.

Κίτρινες: Νταβίντοβιτς 29′, Ζακάνι 45+3′, Ντιμάρκο 64′, Μανγκάνι 79′ – Μπρόζοβιτς 45+1′, Μπαστόνι 83′

Σκόρερ: Ίλιτς 63′ – Μαρτίνες 52′, Σκρίνιαρ 69′

Βερόνα: Σιλβέστρι, Νταβίντοβιτς (Λοβάτο 31′) (Γκιντέρ 59′), Μανγκανί, Τσετσερίνι, Φαραονί, Ταμέζε, Βελόσο, Ντιμάρκο, Κόλλεϊ (Ρουέγκ 53′), Ζακάνι (Λάζοβιτς 53′), Μόρα (Ίλιτς 46′)

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ντε Βρι, Μπαστόνι, Σκρίνιαρ, Γιανγκ, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Χακίμι, Πέρισιτς (Βιντάλ 70′), Μαρτίνες (Γκαλιαρντίνι 87′), Λουκάκου