Νίκη κορυφής για τη Βιγιαρεάλ, “καθάρισε” η Μπιλμπάο

Η Βιγιαρεάλ νίκησε τη Βαλένθια και πάτησε κορυφή, ενώ η Μπιλμπάο επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Λεβάντε.

Η Βιγιαρεάλ πήρε δικαίως τη νίκη κόντρα στη Βαλένθια, ενώ η Μπιλμπάο “καθάρισε” τη Λεβάντε. Νωρίτερα, Ειμπάρ και Οσασούνα αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ για την 6η αγωνιστική της La Liga.

Βιγιαρεάλ – Βαλένθια 2-1

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε της Βαλένθια με 2-1 στο Ντε λα Κεράμικα.

Η γηπεδούχος ομάδα δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, το οποίο άξιζε, καθώς ήταν ανώτερη της Βαλένθια στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της αναμέτρησης.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ουνάι Έμερι πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, ενώ οι “νυχτερίδες” βρέθηκαν στην 12η θέση με 7 βαθμούς.

Τα “κίτρινα υποβρύχια” μπήκαν πολύ δυνατά πιέζοντας ασφυκτικά και πολύ ψηλά, δείχνοντας από την αρχή τις προθέσεις τους.

Μόλις στο 5′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Γκάμπριελ ανέτρεψε αντικανονικά μες στην περιοχή τον Πεντράζα. Ο Πάκο Αλκάθερ ανέλαβε την εκτέλεση του, ευστόχησε και έκανε το 1-0.

Στην συνέχεια η ομάδα του Ουνάι Έμερι συνέχισε να κυριαρχεί μες στο γηπέδο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 19′, με τον Τσουκουέζε να επιχειρεί ένα σουτ εντός περιοχής και η μπάλα να “γλύφει” το οριζόντιο δοκάρι.

Η πρώτη πολύ καλή στιγμή για τις “νυχτερίδες” ήρθε στο 27′, όταν ο Γκέντες εξαπέλυσε ένα σουτ από τα όρια της περιοχής, όμως ο Ασένχο απέκρουσε εντυπωσιακά.

Έπειτα από 10 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Γκέντες εξαπέλυσε ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός είχε πέσει, με αμφότερες τις ομάδες να βγάζουν κούραση και να μην μπορούν να φανούν απειλητικές. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι με το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής.

Στο 69′ η Βιγιαρεάλ έκανε το 2-1 και η ανωτερότητα της απέδωσε καρπούς. Ο Παρέχο με ένα υπέρχο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο, όπου ο Ντομενέκ δεν είχε αντίδραση και πλήγωσε την πρώην ομάδα του.

Στην συνέχεια με την κατάλληλη διαχείριση τα “κίτρινα υποβρύχια” προστάτεψαν το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει, ενώ στο 90+1′ έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Κούμπο αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Λεβάντε 2-0

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε της Λεβάντε με 2-0 στο Σαν Μαμές.

Η Μπιλμπάο επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο διαδοχικές ήττες, ενώ κατάφερε να ξορκίσει και την κατάρα της επιθετικής της δυστοκία κόντρα στην άσημη και “άχρωμη” Λεβάντε.

Οι Βάσκοι έδειξαν να έχουν βρει τον εαυτό τους και μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που θα ξεχαστεί γρήγορα, έφτασαν στην επίτευξη της πρώτης εντός έδρας νίκης για τη φετινή σεζόν.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 68′, με ένα αρκετά δύσκολο γκολ του Μπερενγκέρ από διαγώνια θέση, ενώ τη “σφραγίδα” της νίκης έβαλε ο Ινάκι Γουίλιαμς, πλασάροντας σε κενή εστία.

Με αυτή τη νίκη η Μπιλμπάο βρέθηκε στην 13η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς, ενώ η Λεβάντε παρέμεινε στην 19η θέση με 3 βαθμούς.

Ειμπάρ – Οσασούνα 0-0

Ειμπάρ και Οσασούνα αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Μουνισιπάλ ντε Ιπουρούα.

Παρά το γεγονός πως αμφότερες οι ομάδες είχαν όρεξη και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, καμία από τις δύο δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, με τους δύο τερματοφύλακες να είναι σε πολύ καλή μέρα.

Με αυτή την ισοπαλία η Ειμπάρ βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας με 5 βαθμούς, ενώ η Οσασούνα είναι στην 11η θέση με 7 βαθμούς.