Νίκη με ανατροπή για τη Βόλφσμπουργκ

Με δύο γκολ του Βέρχουστ η Βόλφσμπουργκ με ανατροπή νίκησε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Για την 11η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, η Βόλφσμπουργκ πήρε τη νίκη με ανατροπή κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-1 στο Wolskwagen Arena.

Στο πρώτο μέρος η Βόλφσμπουργκ ήταν σαφώς ανώτερη από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης έχοντας την κατοχή, τις ευκαιρίες αλλά όχι το γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού για το δεύτερο μέρος.

Στο 9′ ο Σλάγκερ με εξαιρετικό σουτ βρήκε το δοκάρι της εστίας του Τραπ. Ακόμα μια τεράστια ευκαιρία αυτή την φορά με πρωταγωνιστή τον Εμπαμπού διαδραματίστηκε στο 23ο λεπτό μετά το κόρνερ του Άρνολντ και την κεφαλιά του Ελβετού αμυντικού της Βόλφσμπουργκ που ανάγκασε τον Τραπ σε εξαιρετική επέμβαση.

Ο τερματοφύλακας της Άιντραχτ ήταν εκπληκτικός και το έδειξε και στην φάση του 38′ με το σουτ του Φίλιπ εντός περιοχής που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γερμανό Κίπερ της Άιντραχτ και έτσι έμεινε το 0-0 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετική τροπή απ’ ότι το πρώτο και η Άιντραχτ ήταν ανώτερη και ξεκίνησε δυναμικά με δύο ευκαιρίες με το σουτ του Σο στο 54′ και την επέμβαση του Κάστελς και το σουτ του Κόστιτς στο 56′ που βγήκε άουτ.

Στο 57′ η Βόλφσμπουργκ απάντησε με το σουτ του Βέρχουστ  τουππ έδιωξε ο Τραπ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Άιντραχτ κέρδισε πέναλτι από το φάουλ του Μπρουκς και ο Ντοστ που ανέλαβε την εκτέλεση δεν λάθεψε και έκανε το 1-0.

Η Βόλφσμπουργκ έφερε στα ίσια το ματς με τον ίδιο τρόπο. Στο 77′ ο Ιλσάνκερ βρήκε την μπάλα με το χέρι και έδωσε την ευκαιρία στον Βέρχουστ να σκοράρει κάτι που έκανε και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Ολλανδός επιθετικός έγραψε τον επίλογο του ματς με τέρμα στο 88′ με υπέροχο τελείωμα με το αριστερό μετά την πάσα του Σλάγκερ και ολοκλήρωσε την ανατροπή, για το τελικό 2-1.

Σκόρερ: Βέρχουστ 76′, 88′ – Ντοστ

Κίτρινες: Λακρουά 42′, Μπρουκς 59′, Μπρέκαλο 62′, Σλάγκερ 82′, Βέρχουστ 87′ – Εντινγκά 15′, Ντοστ 93′

Βόλφσμπουργκ: Κάστελς, Εμπαμπού, Λακρουά, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Άρνολντ, Σλάγκερ, Μπακού(Γουίλιαμ 95′), Φίλιπ(Κλάους 92′), Μπρεκάλο(Μπιαλέκ 71′), Βέρχουστ

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Εντινγκά, Χιντερέγκερ, Άμπραχαμ, Κόστιτς, Ρόντε(Μπάρκοκ 85′), Ιλσάνκερ(Γιουνές 90′), Ντουρμ(Ντα Κόστα 85′), Καμάντα, Σο, Ντοστ