Νίκη με Γκρίλιτς για Χοφενχάιμ

Με πρωταγωνιστή τον Γκρίλιτς που πέτυχε δύο γκολ η Χοφενχάιμ νίκησε με 3-1 την Άουγκσμπουργκ.

Για την 10η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, η Χοφενχάιμ πήρε τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο με σκορ 3-1 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στους 12 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα και αν ήταν πιο εύστοχοι θα μπορούσαν να σκοράρουν και άλλα τέρματα. Στην πρώτη σημαντική στιγμή η Χοφενχάιμ άνοιξε το σκορ. Στο 17′ ο Μπάουμγκαρτνερ έκανε την σέντρα εκεί που ήταν ο Γκρίλιτς και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η Χοφενχάιμ είχε ακόμα δύο μεγάλες φάσεις με τα σουτ του Γκρίλιτς στο 20′ και του Σαμασέκου στο 23′ που απείλησαν την εστία της Άουγκσμπουργκ.  Ο Γκίκιεβιτς απομάκρυνε εξαιρετικά το σουτ του Μπάουμγκαρτνερ στο 25′ και στο 26′ ο Κράμαριτς σούταρε άουτ.

Στην πρώτη της ευκαιρία η Άουγκσμπουργκ ισοφάρισε το ματς. Ο Γκρέγκοριτς στο 31′ βρήκε τον Καλιγιούρι και αυτός με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Το ημίχρονο τελείωσε με δύο φάσεις εκατέρωθεν με τους δύο τερματοφύλακες να λένε όχι στους Κράματιτς και Νιντερλέχνερ στο 39′ και 44′ αντίστοιχα.

Στο δεύτερο μέρος η ανώτερη Χοφενχάιμ πήρε νωρίς τα ηνία στο σκορ όπως και την νίκη. Μέσα σε δύο λεπτά πέτυχε δύο τέρματα. Στο 49′ το εκπληκτικό σουτ του Γκρίλιτς πήγε στα δίχτυα και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπέμπου με όμορφη ατομική προσπάθεια έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Χοφενχάιμ.

Στο 59′ η Άουγκσμπουργκ μείωσε στο σκορ, αλλά ο Γκρέγκοριτς υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Αντίστοιχη ήταν και η περίπτωση του ακυρωθέν γκολ του Κράμαριτς από πλευράς Χόφενχαιμ στο 77′.

Στα τελευταία λεπτά η Άουγκσμπουργκ πίεσε χωρίς καμία ιδιαίτερη επιτυχία να απειλήσει τον Μπάουμαν και έτσι το σκορ παρέμεινε στο 3-1.

Σκόρερ: Γκίλις 19′,49′, Μπέμπου 50′ – Γκρέγκοριτς 31′

Κίτρινες: Γκάμνι 74′

Χοφενχάιμ: Μπάουμαν, Νόρτβεϊτ, Μπέμπου, Γκρίλιτς, Μπάουμγκαρτνερ(Γκασίνοβιτς 87′), Ρούντι(Σκοβ 69′), Σεσσενιόν, Σαμασέκου, Βογκτ, Πος, Κράμαριτς

Άουγκσμπουργκ: Γκίκιεβιτς, Ουντογκάι, Γκουντβελέι, Σούχι, Φραμπέργκερ(Γκάμνι 72′), Στρομπλ, Αρμπολέδα, Βάργκας, Καλιγιούρι, Γκρέγκοριτς(Ρίχτερ 61′), Νιντερλέχνερ

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 4/12

Χέρτα Βερολίνου – Ουνιόν Βερολίνου 3-1(Πέκαρικ 51′, Πιατέκ 74′,77′ – Αβονίγι 20′)

Σάββατο 5/12

Φράιμπουργκ – Γκλάντμπαχ 2-2 (Λίενχαρτ 32′, Γκρίφο 49′ – Εμπολό 23′, Πλεά 50′)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ντόρτμουντ 1-1 (Καμάντα 9′ – Ρέινα 56′)
Κολωνία – Βόλφσμπουργκ 2-2 (Θίελμαν 18′, Ντούντα 43′ – Άρνολντ 29′, Βέργκχουστ 47′)
Αρμίνια Μπίλεφελντ – Μάινζ 2-1(Πριέτλ 21′, Ντόαν 31′ – Στόγκερ 82′)
Μπάγερν Μονάχου – Λειψία 3-3(Μουσιάλα 30′, Μίλερ 34′,75′ – Ενκουκού 20′, Κλάιφερτ 36′, Φόρσμπεργκ 48′)