Νίκη πρόκρισης για την “Βασίλισσα” – Αποκλείστηκε η Ίντερ

Η Ρεάλ “καθάρισε” την Γκλάντμπαχ και εξασφάλισε μια θέση για την φάση των “16” του Champions League, ως πρωτοπόρος του ομίλου. Αποκλεισμός σοκ για την Ίντερ, που δεν τα κατάφερε κόντρα στην Σαχτάρ.

Η Ρεάλ πανηγύρισε νίκη πρόκρισης επί της Γκλάντμπαχ, ενώ την ίδια ώρα Ίντερ και Σαχτάρ αναδείχθηκαν ισόπαλες, με την πρώτη να μένει εκτός Ευρώπης, για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Παρά το γεγονός πως τα “πουλάρια” ηττήθηκαν από τους Μαδριλένους, προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του θεσμού, ενώ οι Ουκρανοί θα συνεχίσουν στους “32” του Europa League.

Ρεάλ Μαδρίτης – Γκλάντμπαχ 2-0

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Γκλάντμπαχ με 2-0 στο Αλφρέντο ντι Στέφανο.

Η Ρεάλ ήταν σαφώς ανώτερη της Γκλάντμπαχ σε όλο το 90λεπτο και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, που της εξασφαλίζει την παρουσία της στην φάση των “16” του θεσμού.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν άνοιξε νωρίς νωρίς το σκορ με τον Μπενζεμά (9′), ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε και το τελικό 2-0 (32′). Το σκορ θα μπορούσε να είναι πολύ πιο βαρύ για τους Γερμανούς, όμως ο Ζόμερ ήταν σε καλή μέρα.

Με αυτή τη νίκη οι “μερένχες” τερμάτισαν στην 1η θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 10 βαθμούς και η ομάδα του Ρόζε στην 2η θέση με 8 βαθμούς.

Η “Βασίλισσα” μπήκε αρκετά δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δείχνοντας απ’ την αρχή τις διαθέσεις της στην ομάδα του Μάρκο Ρόζε. Η πρώτη καλή στιγμή της έγινε και γκολ, μόλις στο 9′. Ο Βάθκεθ με μια σέντρα βρήκε τον Μπενζεμά και ο Γάλλος με μια κεφαλιά έκανε το 1-0.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά οι Γερμανοί έψαξαν την άμεση αντίδραση, όταν ο Τουράμ εξαπέλυσε ένα σουτ από διαγώνια θέση, όμως ο Κουρτουά απέκρουσε. Αυτή ήταν η πρώτη ευακιρία των φιλοξενουμένων.

Στο 25′ τα “πουλάρια” βρέθηκαν μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Πλεά βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως το πλασέ του κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Εκείνοι είχαν τις δύο πολύ καλές στιγμές, αλλά οι “μερένχες” είχαν το γκολ και τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 37′ οι Μαδριλένοι ξανα χτύπησαν με τον… συνήθη ύποπτο. Ο Ροντρίγκο με μια εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Μπενζεμά και εκείνος με μια ακόμη φοβερή κεφαλιά έκανε το 2-0, διπλασιάζοντας τα τέρματα του.

Μόλις δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία να πετύχουν και τρίτο τέρμα, με τον Μόντριτς να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι από την μικρή περιοχή, ενώ στο 45′ ο Κροάτης σκόραρε με ένα σουτ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από χρήση VAR ως οφσάιντ.

Με την έναρξη της επανάληψης η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν μπήκε ακόμα πιο δυνατά, πιέζοντας ασφυκτικά. Στο 48′ ο Μπενζεμά “άγγιξε” το χατ τρικ με μια κεφαλιά που έπιασε, την οποία μπλόκαρε ο Ζόμερ.

Μετά από πολύωρη πολιορκία της Ρεάλ στο 62′ ο Κρος έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν εξαπέλυσε ένα σουτ εκτός περιοχής και ο Ζόμερ το απέκρουσε με μεγάλη δυσκολία. Οι Γερμανοί προσπαθούσαν να αντιδράσουν, αλλά δεν τα κατάφερναν.

Ύστερα από 6 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μια καλή στιγμή με τον Ροντρίγκο. Ο Βραζιλιάνος βρέθηκε με την μπάλα μες στην περιοχή και δοκίμασε ένα γυριστό σουτ, με την μπάλα να περνά ξυστά από το δοκάρι.

Έκτοτε οι Ισπανοί είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρει διαστάσεις θριάμβου η νίκη τους, όμως δεν αξιοποιήθηκαν. Αυτό φυσικά για εκείνους είχε μικρή σημασία, καθώς κατάφεραν και πήραν τη νίκη – πρόκριση.

Κίτρινες: Ζακάρια

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βάθκεθ, Ράμος, Βαράν, Μεντί, Κρος, Καζεμίρο, Μόντριτς, Ροντρίγκο (74′ Αρίμπας), Βινίσιους (74′ Ασένσιο), Μπενζεμά

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Βεντ (46′ Λαζάρο), Ελβέντι, Γκίντερ, Λάινερ, Κράμερ (Μπένες), Νόιχαους, Στιντλ (85′ Βολφ), Εμπολό (46′ Ζακάρια), Πλεά, Τουράμ (85′ Έρμαν)

Ίντερ – Σαχτάρ 0-0

Ίντερ και Σαχτάρ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Τσουζέπε Μεάτσα

Η Ίντερ μπορεί να ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, να είχε πολλές καλές στιγμές, όμως δεν κατάφερε να πετύχει ποτέ το τέρμα που θα της έδινε τη νίκη και κατ’ επέκταση την πρόκριση.

Με αυτή την ισοπαλία η ομάδα του Αντόνιο Κόντε τερμάτισε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 6 βαθμούς, ενώ οι Ουκρανοί στην 3η θέση με 8 βαθμούς.

Οι “νερατζούρι” μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, πιέζοντας ψηλά. Μόλις στο 7′ είχαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Μαρτίνεζ να εξαπολύει ένα σουτ και την μπάλα να κατλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η επόμενη αξιοσημείωτη ευκαιρία ήρθε στο 23′ και ήταν πάλι των γηπεδούχων, με τον Ντε Φράι αυτή τη φορά να δοκιμάζει ένα σουτ, όμως ένας εκ των αμυντικών της ομάδας του Κάστρο παρενέβη και έκοψε.

Η πρώτη καλή φάση των Ουκρανών έγινε στο 40′, όταν ο Ντόντο επιχείρησε ένα σουτ από δύσκολη διαγώνια θέση, όμως ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, η ιταλική ομάδα απάντησε, με τον Μαρτίνεζ να πιάνει μια κεφαλιά και τον Τρούμπιν να του λέει όχι.

Η ομάδα του Κόντε απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 53′ , με τον Λουκάκου να πιάνει μια φοβερή κεφαλιά, όμως ο Τρουμπίν με μια ακόμη εκπληκτική απόκρουση κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Ύστερα από 10 λεπτά ακριβώς, η ουκρανική ομάδα βρέθηκε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μαικόν εξαπέλυσε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χαντάνοβιτς πραγματοποίησε μια έξοχη απόκρουση.

Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν ανεβάσει στροφές και απειλούσαν αρκετά, δεν κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο τέρμα, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν μια ήττα, που τους αφήνει εκτός ευρωπαικών διοργανώσεων.

Κίτρινες: Γκαλιαρντίνι, Χακίμι, Μπρόζοβιτς – Βιτάο, Τρούμπιν

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (85′ Ντ’ Αμπρόζιο), Χακίμι (85′ Νταρμιάν), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι (75′ Σάντσεζ), Γιανγκ (69′ Πέρισιτς), Λουκάκου, Μαρτίνεζ (85′ Έρικσεν)

Σαχτάρ: Τρούμπιν, Ματβιένκο, Βιτάο (36′ Κοτσολάβα), Μπόνταρ, Ντόντο, Μαικόν, Στεπανένκο, Κοβαλένκο, Τάισον, Τετέ (65′ Σόλομον), Μάρλος (64′ Πάτρικ)