Νίκη-θρίλερ για την ΑΕΚ

Αήττητη συνεχίζει η ΑΕΚ στην Ευρώπη, νικώντας δύσκολα τη Σόλε στο ΟΑΚΑ

Το 3 στα 3 έκανε η ΑΕΚ που έκαμψε δύσκολα το εμπόδιο της Σολέ με 83-81 στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε πρώτη στο τρίτο όμιλο του Basketball Champions League.

Πρωταγωνιστής για άλλο ένα παιχνίδι ήταν ο καυτός το τελευταίο διάστημα Ματ Λοτζέσκι 18 πόντους και Γιανίκ Μορέιρα με 21 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες τους ήταν ο Γιόνας Μασιούλις με 8 ριμπάουντ, 8 πόντους και ο Νίκος Ζήσης με 8 ασίστ ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κρομά πετυχε 22 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με το 11-7 υπέρ της Βασίλισσας να είναι η μεγαλύτερη διαφορά που επήλθε σε αυτό το διάστημα και η περίοδος έληξε με το ισχνό +1(21-20).

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε εξαιρετικά και με καλή άμυνα στην αρχή, ανέπτυξε διαφορά +13(37-24). Η γαλλική ομάδα στη συνέχεια βρήκε την ευστοχία της στην επίθεση, κατόρθωσε την μείωση του σκορ στο 43-37 του ημιχρόνου.

Η αντίδραση της Σολέ ήταν άμεση και ο Γάλλοι γύρισαν το παιχνίδι με ένα σερί 11-3 (46-48), το ντέρμπι συνεχίστηκε και η ΑΕΚ ήταν μπροστά στη λήξη με βραχεία κεφαλή στο +3(61-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είδε το κενό στην ρακέτα της Σολέ και πρωτίστως με τον Μορέιρα και δευτερευόντως με drive από τα γκαρντ, έφτασε τη διάφορα στο +8 (74-66) μία διαφορά που διαχειρίστηκε η Ένωση παρόλο που στο τέλος το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά με όπλο την εμπειρία της πήρε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 51-48,

ΑΕΚ: Γκίκας 2, Γιάνκοβιτς 2, Κατσίβελης 6, Λάνγκφορντ 13, Μορέιρα 21, Σλότερ 5, Μαυροειδής, Ζήσης 3(8ασ), Γόντικας, Ρογκαβόπουλος 5, Λοτζέσκι 18, Μασιούλις 8(8ρ)

Σολέ: Μπλέικς 16, Ντιαρά 19, Χρόβατ 7, Κρομά 22, Στόκτον 6(7ασ), Ντάβενπορτ 8, Ντιμάντς, Φοφανά 3, Ρομπινό