Νίκη της Σοσιεδάδ επί της Κάντιθ, ισοπαλία στο Σαν Μαμές

Με τεσσάρα η Σοσιεδάδ νίκησε την Κάντιθ, ενώ ισόπαλο έληξε το Αθλέτικ ΜπιλμπάοΒαλένθια.

Για την 22η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η Σοσιεδάδ νίκησε με 4-1 την Κάντιθ, ενώ η Αθλέτικ Μπιλμπάο έμεινε στο 1-1 με τη Βαλένθια.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Ρεάλ Σοσιεδάδ κόντρα στην Κάντιθ στο Σαν Σεμπαστιάν και την διέλυσε με 4-1. Η Κάντιθ αντιστάθηκε μόνο για εικοσιπέντε λεπτά όπου υπέπεσε σε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Οϊαθάμπαλ. Ο νεαρός Ισπανός έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του στο 32′ με πλασέ στην κίνηση από το γύρισμα του Μικέλ. Στο 54′ ο Ισάκ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του ενώ πέντε λεπτά αργότερα, και πάλι ο ίδιος με κεφαλιά. Η Κάντιθ το μόνο που κατόρθωσε ήταν η μείωση του σκορ με τον Ισκιέρδο στο 65′.

Στο Σαν Μαμές ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι μεταξύ Αθλέτικ Μπιλμπάο και Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Σανμαρτίν στο 43′ ενώ η Βαλένθια πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Γκάμπριελ στο 65′.