Νίκησε η Ντόρτμουντ τη Λειψία, πρωταθλήτρια η Μπάγερν

Πρωταθλήτρια η Μπάγερν Μονάχου, ο τίτλος δόθηκε από τη Ντόρτμουντ

Για την 32η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος. Η φορμαρισμένη Ντόρτμουντ πήρε νίκη με 3-2  από την Λείψιας και μπήκε στην μάχη για την τετράδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στην λευκή ισοπαλία έμεινε η Βέρντερ με την Λεβερκούζεν. Η Βόλσμπουργκ νίκησε με 3-0 την Ουνιόν Βερολίνου. Η Χοφενχάιμ έριξε ακόμα μια κλοτσιά στην Σάλκε.

Η Ντορτμουντ μπήκε πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ  στο 7’ με τον Ροις. Στο 51’ Σάντσο διεύρυνε τα τέρματα της ομάδας του. Η Λειψία με τους Κλόστερμαν και Όλμο στο 63’ και 77’ αντίστοιχα έφεραν το ματς στα ίσια. Όμως ο Σάντσο στο 87′ λυτρώσε την ομάδα του κάνοντας το τελικό 3-2 . Οι Βεστφαλοί με την νίκη αυτή ανέβηκαν στην 4η θέση με 58 βαθμούς.

Στα υπόλοιπα ματς η Βόλφσμπουργκ, η οποία επικράτησε 3-0 υποδεχόμενη την Ουνιόν Βερολίνου μεγάλος πρωταγωνιστής των «λύκων» ήταν Μπρέκαλο   (12′, 63′ και 90′).

Η Μπάγερ Λεβρκούζεν κόλλησε στο 0-0 με την Βέρντερ Βρέμης και αποχαιρέτησε το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Χόφενχαϊμ με ανατροπή πήρε το τρίποντο με  4-2) επί της υποβιβασμένης Σάλκε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τους Ουτ (12′) και Μουστάφι (42′). Αλλά στην επανάληψη η Ουνιον πάτησε γκάζι  και κατάφεραν να χαμογελάσουν χάρη στα γκολ των Κράμαριτς (47′), Ακπογκούμα (52′), Μπαουμγκάρτνερ (60′) και Μεμπού (64′).