Νίκησε και πιέζει τη Μπάγερν η Λειψία

Με τέρμα του Σάμπιτσερ, η Λειψία νίκησε την Αρμίνια Μπίλεφελντ και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την Μπάγερν Μονάχου.

Για την 26η αγωνιστική της Bundesliga, η Λειψία ξεπέρασε με 0-1 το εμπόδιο της Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Η νίκη της Λειψίας ήρθε πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σημαντικές ευκαιρίες για την διεύρυνση του. Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τους “ταύρους” στους 57 βαθμούς στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν που αντιμετωπίζει αύριο τη Στουτγκάρδη στο Αλιάνς Αρίνα. Η Αρμίνια με την σειρά της έμεινε στους 22 βαθμούς έναν πόντο πάνω από τις Χέρτα και Μάινζ που ακολουθούν στην 16η και 17η θέση αντίστοιχα που έχουν δύσκολη αποστολή κόντρα στις Χοφενχάιμ και Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Το παιχνίδι ήταν μονότονο με τη Λειψία να δημιουργεί και την Αρμίνια να αμύνεται μαζικά. Έτσι, η πρώτη σημαντική ευκαιρία ήρθε στο 12ο λεπτό με το σουτ του Φόρσμπεργκ από πλεονεκτική θέση να εξουδετερώνει ο Ορτέγκα. Στο 31′ ο Χόλστερμπεργκ λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ με την κεφαλιά που επιχείρησε να φεύγει άουτ, ύστερα από την σέντρα του Σάμπιτσερ. Το ημίχρονο έληξε με τον Ορτέγκα να βγαίνει εκ νέου νικητής με αντίπαλο τον Ενκουκού που σούταρε δυνατά αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων του είπε “όχι”.

Οι τρεις σημαντικές φάσεις δεν επηρέασαν την Λειψία που μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και σκόραρε μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη του με τον Σάμπιτσερ που εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα ακριβείας του Όλμο και πλάσαρε σε κενή εστία. Στη συνέχεια η Λειψία από την στιγμή που δεν απειλούνταν κατέβασε τον ρυθμό και παρόλα αυτά ο Ενκουκού βρέθηκε κοντά στο τέρμα στο 79′ όμως υπολόγιζε χωρίς τον Ορτέγκα που δήλωσε παρών σε ακόμα μία ευκαιρία.