Νικήτρια του ντέρμπι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της Ρωσίας για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Για την 7η αγωνιστική της Russian Premier League η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε με 3-1 την Σπαρτάκ Μόσχας και ανέβηκε στην τέταρτη θέση.

Στο 13ο λεπτό η Σπαρτάκ άνοιξε το σκορ με τον πρώην επιθετικό της ΑΕΚ, Εζεκιέλ Πόνσε.
Ο Αργεντίνος πήρε την μπάλα από το γύρισμα του Μπακάεφ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ακινφέεφ με χαμηλό σουτ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβηκε και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 30′ με τον κεντρικό της αμυντικό Μάγκνουσον.
Ο Ομπλιακόφ εκτελέσε κόρνερ, βρήκε ιδανικά τον Ισλανδό στόπερ που με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η ΤΣΣΚΑ δεν καθησύχασε και έφερε «τούμπα» το ματς με τον Βλάσιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου.

Ο Κροάτης επιθετικός δέχτηκε την μπάλα από τον Φερνάντες εντός περιοχής και με υπέροχο σουτ σημάδεψε την πάνω γωνία του Μαξιμένκο ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Στο δεύτερο μέρος άλλαξε η κατάσταση και η Σπαρτάκ πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και δημιούργησε σπουδαίες ευκαιρίες.
Αλλά αυτό που δεν κατάφερε η Σπαρτάκ Μόσχας το έκανε η ΤΣΣΚΑ.
Στο 92′ η «Ρώσσικη Αρκούδα» με τον Νιγηριανό, Εντζούκε που σκόραρε στην κόντρα επίθεση.