Νίκη – ανάσα για τη Μιλαν

Για την 19η αγωνιστική στην Ιταλία η Κάλιαρι υποδέχτηκε την Μίλαν, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 0-2, μειώνοντας έτσι στους τέσσερις βαθμούς την διαφορά από τους γηπεδούχους. Με αυτή την νίκη η Μίλαν ανέβηκε στην 8η θέση με 25 βαθμούς και είναι ακόμα στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου, ενώ η Κάλιαρι παρέμεινε στην 6η με 29.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο γκολ αλλά σε όσες ευκαιρίες δημιούργησαν, οι τερματοφύλακες ήταν σε ετοιμότητα.  Με το ξεκίνημα το δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ έλεγξαν τον ρυθμό, πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ιμπραίμοβιτς και πήραν μια σπουδαία νίκη.

Στο 17′ ο Ερνάντεζ, βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έπιασε ένα δυνατό  σουτ αλλά ο Όλσεν ήταν σε ετοιμότητα και πραγματοποίησε μια δύσκολη απόκρουση.

Η Μίλαν είχε αλλή μια καλή ευκαιρία για να σκοράρει. Στο 31′ ο Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς ξέφυγε από την άμυνα της Κάλιαρι, έπιασε  κεφαλιά μέσα από την περιοχή προς το αριστερό παραθυράκι, ωστόσο, δεν ήταν αρκετά δυνατή για και ο Όλσεν κατάφερε να αποκρούσει.

Ο Νάντες έχασε μια καλή ευκαιρία να σκοράρει στο 37΄. Κέρδισε λίγο χώρο και δοκίμασε την τύχη του από μακριά, με τον Ντοναρούμα να αποκρούει.

Η Μίλαν με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε. Στο 46′, ο Ραφαέλ  Λεάο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κάπου βρήκε, ξεγέλασε τον Όλσεν για το 0-1.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τα πολλά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν και στο 64’ο Ζλάταν Ιμπραίμοβτις βρέθηκε αμαρκάριστος, ο Ερνάντες τον είδε, του έδωσε την κατάλληλη στιγμή την μπάλα και εκείνος  δεν αστόχησε  και με ένα ωραίο τελείωμα έγραψε το 0-2.

Κάλιαρι: Όλσεν, Φαράγκο, Πισακάνε, Κλαβάν, Πελεγκρίνι, Νάντες(76΄Ιονίτα), Τσιγκαρίνι, Ρογκ(76΄Κάστρο), Ναιγκολάν, Πέδρο, Σιμεόνε(69΄ Τσέρι)

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια(73΄Κόντι), Μουσάτσιο, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ, Κατσιγιέχο, Κεσιέ,  Μπενασέρ, Τσαλχάνογλου(64΄ Μποναβεντούρα), Λεάο(90΄Ρέμπιτς), Ιμπραίμοβιτς