Νἰκη ανἀσα για τον Παναιτωλικὀ

Χαμογἐλασε ο Παναιτωλικὀς στο Αγρἰνιο κὀντρα του Απὀλλωνα Σμὐρνης.

Για την 10η αγωνιστικἠ της Σουπερ Λιγκ,ο Παναιτωλικὀς επικρἀτησε με 1-0 επι του Απὀλλωνα Σμὐρνης στο Αγρἰνιο.

Στο πρὠτο μἐρος ο Τἰτορμος μπἠκε αρκετἀ δυναμικἀ ἐχοντας την κατοχἠ της μπἀλας ὀμως του ἐλειπε η μεγἀλη φἀση. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό του. Στο 7΄ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους τελική στο ματς, με τον Καρέλη ν΄ αστοχεί από καλή θέση.
Όσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και σιγά-σιγά άρχισαν να βγαίνουν στην επίθεση. Στο 17΄ πλησίασαν στο γκολ, όταν από το γύρισμα του Τσιλούλη στη μικρή περιοχή, δεν βρέθηκε συμπαίκτης του για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 38΄ ο Καρέλης δοκίμασε για μία ακόμα φορά το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά ο Κότσαρης μπλόκαρε. Η ελαφρά ταξιαρχία έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 40΄ μετά από κλέψιμο της μπάλας από τον Φατιόν στην περιοχή, ο Κάστρο τροφοδότησε τον Παμλίδη το σουτ του οποίου βρήκε στο δοκάρι του Μελίσσα κι έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη οι Αγρινιώτες μπήκαν πιο βελτιωμένοι δείχνοντας αποφασισμένοι να κερδίσουν.
Τα καναρίνια πίεζαν την άμυνα του Απόλλωνα στο 65′ η πίεση απέφερε καρπούς με το τέρμα του Φλόρες, το γκολ του διεθνή από την Ονδούρα έμελλε να χαρίσει την πρώτη εντός έδρας νίκη, βάζοντας έτσι το τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε ηττών και έξι στην τελευταία επτά αγώνων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός(Γ. Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης (90΄ Μπακοδήμος), Χουχούμης, Αντούνες, Καρέλης (81΄ Μεντόσα), Μπαρμπόσα (81΄ Λούι), Κορνέλιους, Ντουάρτε, Φλόρες, Μόρσεϊ, Μαλής

Απόλλων Σμύρνης (Τζ. Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης, Μπρούνο Άλβες, Τουτουαρίμα (52΄ Ματέι Φλορεντίν), Μπαξεβανίδης, Φατιόν (82΄ Ντάουντα), Κάστρο, Παμλίδης, Μαρτίνες (59΄ Σλίβκα), Τσιλούλης (82΄ Φαν Λα Πάρα), Ιωαννίδης