Νίκη από την άσπρη βούλα για τη Γιουβέντους

Τη νίκη με σκορ 3-0 πήρε η Γιουβέντους στην έδρα της, απέναντι στην Φιορεντίνα, για την 22η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο τέρματα με εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος πέτυχε το 126ο γκολ του από την άσπρη βούλα, σε 151 εκτελέσεις. Το “κερασάκι στον τούρτα” έβαλε με το πρώτο του τέρμα, με την φανέλα της Γιουβέντους ο Ντε Λιχτ, στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Στην κορυφή η Γιουβέντους, έχοντας 54 βαθμούς, από την άλλη μεριά η Φιορεντίνα βρίσκεται στην 14η θέση με 24 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους είχε την κατοχή και προσπάθησε να γίνει απειλητική, ωστόσο δεν τα κατάφερε ιδιαίτερα. Η Φιορεντίνα χτυπούσε στην κόντρα επίθεση, έχοντας περισσότερες καλές στιγμές από τους γηπεδούχους. Κάτι που ισορρόπησε η Μεγάλη Κυρία στο δεύτερο μέρος.

Στο 7ο λεπτό η Γιούβε απείλησε με τον Ιγκουαΐν. Ο Αργεντίνος πήρε τη μπάλα και έκανε το σουτ, ωστόσο ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε με ευκολία. Στο 10′ οι Μπιανκονέρι ζήτησαν πέναλτι, μετά από ανατροπή του Μίραλεμ Πιάνιτς μέσα στην περιοχή, ωστόσο, διαιτητής και VAR δεν καταλόγισαν καμία παράβαση.

Στο 22ο λεπτό η Φιορεντίνα έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Κιέζα να υποδέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του, το σταμάτησε με ωραία επέμβαση ο Σέσνι. Στο επόμενο λεπτό οι Βιόλα είχαν νέα καλή στιγμή, αλλά το σουτ του Πούλγκαρ σταμάτησε και πάλι ο Σέσνι.

Στο 38ο λεπτό η Γιούβε κέρδισε πέναλτι. Μετά από σουτ του Πιάνιτς εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Πεζέλα. Ο διαιτητής εξέτασε τη φάση στο VAR και έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν ο εκτελεστής και εκείνος που άνοιξε το σκορ για τη Γιουβέντους στο 40′, κάνοντας το 1-0.

Στο 78′ η Γιουβέντους κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, μετά από παράβαση του Τσετσερίνι. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε και εδώ το VAR και καταλόγισε το πέναλτι. Ο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και για δεύτερη φορά σκόραρε, για το 2-0 της Γιουβέντους.

Στο 90+1′ η Γιουβέντους πέτυχε το 3-0, με κεφαλιά του Ντε Λιχτ μέσα από την μικρή περιοχή, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Πάολο Ντιμπάλα.

Κίτρινες κάρτες: Μπονούτσι 35′ / Κιέζα 33′, Πεζέλα 39′, Γκεζάλ 50′, Τσετσερίνι 80′

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέσνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο, Πιάνιτς, Ραμπιό (87′ Ματουιντί), Μπεντανκούρ, Ντόουγκλας Κόστα (83′ Μπερναρντέσκι), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (63′ Ντιμπάλα).

Φιορεντίνα (Ιαντσίνι): Ντραγκόφσκι, Ίγκορ, Πεζέλα, Τσετσερίνι, Μπενάσι, Πούλγκαρ, Λιρόλα (89′ Αγκουντέλο), Ντάλμπερτ, Γκεζάλ (60′ Βλάχοβιτς), Κιέζα, Κουτρόνε (73′ Σοτίλ).