Νίκη Ευρώπης για Τότεναμ

Επιστροφή στις νίκες για την Τότεναμ και κυνήγι για τις Ευρωπαϊκές θέσεις.

Σε ένα όμορφο ματς στο Λονδίνο η Έβερτον ηττήθηκε με 1-0 από την Τότεναμ ενόψει της αυλαίας της 33ης αγωνιστικής του Αγγλικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με ευκαιρίες εκατέρωθεν καθώς και οι δύο ομάδες κυριάρχησαν σε ένα ημίχρονο η κάθε μία.
Πιο συγκεκριμένα η Τότεναμ ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος μη επιτρέποντας στην Έβερτον να δημιουργήσει ευκαιρίες ενώ η ίδια ήταν συνεχώς στην επίθεση.

Η πρώτη ευκαιρία δημιουργήθηκε στο 20ο λεπτό με το σουτ του Λούκας που έφυγε λίγο έξω από την εστία των Ζαχαρωτών.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 24′ η Τότεναμ άνοιξε το σκορ, ο Κέιν πάσαρε στον Λο Σέλσο εντός περιοχής αυτός σούταρε πάνω στον Κέιν της Έβερτον, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Πίκφορντ.

Στο 30′ η τελευταία καλή στιγμή του α’ μέρους με το φάουλ του Ντάϊερ που έφυγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

Στην ανάπαυλα η Έβερτον ανασυντάχθηκε και ήταν ανώτερη αλλά δεν μπόρεσε να βρει το τέρμα που θα της έδινε έστω και τον ένα βαθμό.

Σημαντικότερη ήταν αυτή του Κάλβιν Λιούις που σούταρε από το σημείο του πέναλτι αλλά ο Λιορίς του είπε όχι.

Με την νίκη αυτή τα Σπιρούνια έφτασαν τους 48 βαθμούς και παλεύουν για μια θέση στην εξάδα όντας 8α ενώ η Έβερτον έμεινε στους 44, στην 13η θέση και χάθηκαν οποίες ελπίδες υπήρχαν για κάποια Ευρωπαϊκή θέση.

Τότεναμ : Λορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Ντάιερ, Ντέιβις, Γουίνκς, Σισοκό, Λούκας Μόουρα (82′ Λαμέλα), Λο Τσέλσο (90+2′ Βερτόνχεν), Σον (78′ Μπέρχβαϊν), Κέιν.

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν (77′ Σιντιμπέ), Κιν, Χόλγκεϊτ (36′ Μίνα), Ντιν, Ιγουόμπι (46′ Γκόρντον), Ντέιβις (77′ Μόιζε Κιν), Γκόμες, Σίγκουρντσον (67′ Μπερνάρντ), Ρισάρλιζον, Κάλβερτ-Λιούιν