Νίκη Ευρώπης για Βιγιαρεάλ, δεν (Χ)άρηκαν Μαγιόρκα και Λεγκανιές

Για την 30η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν, η Βιγιαρεάλ νίκησε με 0-1 στην έδρα της Γρανάδα, ενώ στην υπέροχη Μαγιόρκα η τοπική ομάδα και η Λεγκανιές μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 1-1.

Γρανάδα – Βιγιαρεάλ 0-1 (Μορένο)

Στο Νουέβο Λος Κάρμενς η Γρανάδα ηττήθηκε με 0-1 από την Βιγιαρεάλ. Η ομάδα της Γρανάδα ήταν καλύτερη καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά τα κίτρινα υποβρύχια με γκολ στις αρχές του ματς έφυγαν με το διπλό.

Το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού πέτυχε ο μόνιμος σκόρερ της Βιγιαρεάλ, Ζεράρ Μορένο.

Στο 11ο λεπτό ο Πίνα πλαγιωκόπησε την άμυνα της Γρανάδα, σέντραρε προς τον Μορένο που διαμόρφωσε το 0-1 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Το διπλό αυτό ήταν ζωτικής σημασίας για την Βιγιαρεάλ καθώς έπιασε τις θέσεις της Ευρώπης και βρίσκεται δύο πόντους πίσω από την τέταρτη θέση και την Ατλέτικο Μαδρίτης έχοντας 47. Η Γρανάδα με την σειρά της παρέμεινε στους 42 και απόλεσε σημαντικούς πόντους στην μάχη που δίνει για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Γρανάδα: Σίλβα, Ντουάρτε, Σάντσες, Ντίας, Νέβας (Ντίας 77′) (Φολκέρ 83′), Ερέρα, Φέντε (Αζίς 61′), Ετέκε (Αντόνιν 61′), Φερνάντες, Πουέρτας, Σολδάδο (Μάτσις 46′)

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Αλμπιόλ, Πένα (Γκασπάρ 81′) , Μορένο, Τσάκλα, Μορλάνες (Ζαμπό 55′), Ιμπόρα, Γκόμες, Μορένο (Καθόρλα 81′), Μπάκα (Αλκάθερ 55′), Οντιβέρος (Τσουκβέζε 65′)

Μαγιόρκα – Λεγκανιές 1-1 ( Σεβίγια 9′ – Όσκαρ 87′)

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την Μαγιόρκα η Λεγκανιές που ισοφάρισε με τον Όσκαρ στο 87′.

Η ομάδα της Μαδρίτης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι.

Η Μαγιόρκα αιφνιδίασε την Λεγκανιές στο 9ο λεπτό με το γκολ του Σεβίγια. Ο Ισπανός μέσος εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ κάτω από το τοίχος και νίκησε τον Κουελάρ.

Λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού ήρθε η δικαίωση για την Λεγκανιές και για την ακρίβεια στο 87′ με τον Όσκαρ.

Ο κεντρικός μέσος της Λεγκανιές, είχε σειρά με εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Ρέινα.

Οι δύο ομάδες με αυτό το αποτέλεσμα έμειναν στην ζώνη του υποβιβασμού με την Μαγιόρκα να είναι στην 18η θέση με 26 βαθμούς και την Λεγκανιές στην 20η με 24.

Μαγιόρκα: Ρέινα, Μπάμπα, Σέντλαρ, Γκάμες, Πότζο, Βάλιεντ, Κούτσο (Πρατς 68′), Ροντρίγκες (Κάμπος 52′), Σεβίγια (Σαστρέ 82′), Κούμπο (Σένε 82′, Μπούντιμιρ (Ζούνιορ 68′)

Λεγκανιές: Κουελάρ, Ομερούο, Μπουζίνκα, Ροντρίγκες , Αβαζιέμ (Αβίγιες 81′), Γκαρσία (Μέθα 56′), Πέρεθ (Γκιλ 56′), Αμαντού (Γκερέρο 62′), Όσκαρ, Καρίγιο, Ασαλέ (Ροσάλες 81′)