Νίκη για Άρσεναλ και Μπέρνλι

Επικράτηση για την Άρσεναλ κόντρα στη Σάουθαμπτον, όπως και της Μπέρνλεϊ επί της Γουότφορντ.

Τη νίκη πήρε η Άρσεναλ στην έδρα της Σαουθάμπτον, όπως και η Μπέρνλεϊ απέναντι στη Γουότφορντ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Premier League.

Σαουθάμπτον –Άρσεναλ

Νικήτρια με 2-0 αναδείχθηκε η Άρσεναλ κόντρα στη Σαουθάμπτον στην έδρα της δεύτερης.

Με τους τρεις βαθμούς που απέσπασε η Άρσεναλ, έφτασε τους 43 και βρίσκεται στην 9η θέση του αγγλικού πρωταθλήματος. Αντίθετα, η Σαουθάμπτον με 37 βαθμούς είναι 14η.

Μόλις στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης ο Νκετια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο 85’ μετά την αποβολή του Στίβενς και η Άρσεναλ δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο, αφού δυο λεπτά αργότερα ο Γουιλοκ ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 0-2 του αγώνα.

Μπέρνλεϊ-Γουότφορντ

Την ίδια ώρα η Μπέρνλεϊ επικράτησε απέναντι στη Γουότφορντ με 1-0.

Η Μπέρνλεϊ με 42 βαθμούς είναι 11η και ισόβαθμη με την Κρίσταλ Παλας, που βρίσκεται μια θέση πιο ψηλά στην κατάταξη.

Με μόλις 28 βαθμούς η Γουότφορντ βρίσκεται στη 16η θέση του αγγλικού πρωταθλήματος

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε στο 73ο λεπτό ο Ροντρίγκεζ, μετά από ασίστ του ΜακΝέιλ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 για τους γηεδούχους.