Νίκη για Μπάγερν και Λειψία

Η Μπάγερν επικράτησε επί της Βόλφσμπουργκ, όπως και η Λειψία απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Μπάγερν-Βόλφσμπουργκ

Νικήτρια με 2-0 αναδείχθηκε η Μπάγερν κόντρα στη Βόλφσμπουργκ. Με 33 βαθμούς η Μπάγερν βρίσκεται στην 3η θέση, ενώ η Βόλγσμπουργκ είναι 9η με 24 βαθμούς.

Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, στο 85ο λεπτό ο Ζίρκζεϊ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Λειψία-Άουγκσμπουργκ

Την ανατροπή έκανε η Λειψία και νίκησε με 3-1 την Άουγκσμπουργκ. Με 37 βαθμούς η Λειψία παραμένει στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος, ενώ η Άουγκσμπουργκ είναι 10η με 23 βαθμούς.

Αν και βρέθηκε να προηγείται η Άουγκσμπουργκ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Νιντερλεχνερ, οι γηπεδούχοι στο 68′ ισοφάρισαν με τον Λάιμερ. Έντεκα λεπτά αργότερα ο Σικ σκόραρε και οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Το τελικό 3-1 το πέτυχε στο 89′ ο Πούλσεν.

Σάλκε-Φράιμπουργκ

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Σάλκε με την Φράιμπουργκ, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2. Η Σάλκε είναι 5η με 30 βαθμούς, ενώ η Φράιμπουργκ είναι τρεις θέσεις πιο κάτω με 26 βαθμούς.

Ο Σερντάρ στο 26′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Πέτερσεν στο 54′ με εύστοχο πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα και ο Γκρίφο στο 67′ και αυτός με πέναλτι έκανε το 1-2. Λίγο πριν το τέλος, στο 80′ ο Κουτουτζού σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2, γλιτώνοντας τη Σάλκε από την ήττα.

Μάιντς-Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν επικράτησε κόντρα στη Μάιντς με 1-0, στην έδρα της δεύτερης. Με 28 βαθμούς η Λεβερκούζεν είναι στην 6η θέση του γερμανικού πρωταθλήματος, ενώ η Μάιντς είναι 14η με 18 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο 71′ μετά την αποβολή του Βεντέλ, αλλά δεν πτοήθηκαν και στο 3ο λεπτό των καθηστερήσεων ο Αλάριο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το 0-1, χαρίζοντας τη νίκη στη Λεβερκούζεν.

Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης

Η Κολωνία νίκησε τη Βέρντερ Βρέμης με 1-0. Με τη νίκη της η Κολωνία έφτασε τους 17 βαθμούς και τη 15η θέση, ενώ η Βέρντερ είναι μόλις μια θέση πιο κάτω με 14 βαθμούς.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Κορντομπα στο 39ο λεπτό, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.