Νίκη για Ντόρτμουντ και Μπάγερν

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ντόρτμουντ κόντρα στη Λειψία, ενώ και η Μπάγερν νίκησε την Φράιμπουργκ, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Λειψία-Ντόρτμουντ

Τη νίκη με 2-0 πήρε η Ντόρτμουντ απέναντι στη Λειψία.

Με 69 βαθμούς η Ντόρτμουντ είναι δεύτερη, πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν, ενώ η Λειψία βρίσκεται στην 3η θέση του γερμανικού πρωταθλήματος  με 63 βαθμούς.

Ο Χόλαντ στο 30’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1 και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ίδιος πέτυχε ακόμη ένα γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 0-2, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Μπάγερν-Φράιμπουργκ

Την ίδια ώρα με 3-1 νίκησε και η Μπάγερν την Φράιμπουργκ.

Ο Κίμιχ στο 15’ έκανε το 1-0 και ο Λεβαντόφσκι στο 24’ πέτυχε το 2-0. Ο Χόλερ στο 33’ μείωσε στο 2-1 για τους φιλοξενούμενους, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Κολωνία-Άιντραχτ

Ισόπαλες με 1-1 ήρθαν η Κολωνία με τον Άιντραχτ.

Με εύστοχο πέναλτι ο Κάιντς στο 45’ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ντοστ στο 72’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Σάλκε-Βόλφσμπουργκ

Νικήτρια με 4-1 αναδείχθηκε η Βόλφσμπουργκ κόντρα στη Σάλκε στην έδρα της δεύτερης.

Μόλις στο 16ο ο Γουιγκορστ  έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ο ίδιος στο 56’ έκανε το 0-2 και τρία λεπτά αργότερα ο Μπαμπού πέτυχε το 0-3.

Στο 69’ ο Βίκτορ έγραψε το 0-3 και ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 1-4 με τον Ματόντο.

Χόφενχαϊμ-Ουνιόν Βερολίνου

Με 4-0 νίκησε και η Χόφενχαϊμ την Ουνιόν Βερολίνου.

Μόλις στο 11ο λεπτό ο Μπεμπού άνοιξε το άκου της αναμέτρησης και στο 39’ ο Κράμαριτς έκανε το 2-0. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Νταμπούρ πέτυχε το 3-0 και στο 68’ ο Μπάουμγκαρτνερ έγραψε το τελικό 4-0.

Πάντερμπορν-Γκλάντμπαχ

Η Γκλάντμπαχ νίκησε με 3-1 την Πάντερμπορν, στην έδρα της δεύτερης.

Ο Χέρμαν μόλις στο 3ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στο 53’ ο Μάικλ έφερε το ματς στα ίσα, αλλά δυο λεπτά αργότερα με εύστοχο πέναλτι ο Στιντλ έκανε το 1-2. Ο ίδιος στο 73’ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Χέρτα Βερολίνου-Λεβερκούζεν

Νικήτρια με 2-0 αναδείχθηκε η Χέρτα Βερολίνου απέναντι στη Λεβερκούζεν.

Ο Κούνια στο 22’ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Στο 54’ ο Λουκεμπακιό ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Μάιντς-Βέρντερ Βρέμης

Η Μάιντς επικράτησε με 3-1 απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης.

Στο 25’ ο Κουέισον έγραψε το 1-0 και πέντε λεπτά αργότερα ο Μποέτιους πέτυχε το 2-0.

Ο Οσάκο στο 58’ μείωσε σε 2-1, αλλά στο 85’ ο Φερνάντες διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Άουγκσμπουργκ

Την ίδια ώρα χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Φορτούνα Ντίσελντορφ και την Άουγκσμπουργκ, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Νιεντερλεχνερ έσωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά στο 25’ ο Χενινγκς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το τελικό 1-1.