Νίκη για Προμηθέα, ήττα για ΠΑΟΚ

Ο Προμηθέας νίκησε την Ολίμπια μέσα στη Λουμπλιάνα με 80-76 και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές στον 4ο όμιλο του Basketball Champions League.

Οι Πατρινοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12 πόντους μετά τις δύο πρώτες περιόδους, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο με ένα επιμέρους σκορ 38-54, κατάφερε κυρίως στην 3η περίοδο, ν’ αναστρέψει την κατάσταση και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Στο 6-3 το ρεκόρ του Προμηθέα πλέον.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ο Τόνι Μέιερ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, σημαντική η συμβολή των Λίποβι, Τσαϊρέλλη, Όντουμ που είχαν από 10 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους Σλοβένους, ο Μπατζίμ με 16.

Η Τέλεκομ Μπον νίκησε τον ΠΑΟΚ 94-77 στη Γερμανία για την ένατη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του BCL και έκανε ξανά «θρίλερ» την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης και έβαλε τους Γερμανούς στο «κόλπο» με ρεκόρ 4-5.

Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα του «Δικεφάλου» και με πολλά τρίποντα έφτασαν στο +10 και στο +15 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε και μείωσε στο -7, όμως δέχτηκε ένα σερί 8-0 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου και βρέθηκε στο -21 και στην οριστική «κατάρρευση».

Για τους Γερμανούς, ξεχώρισαν οι Σούμποτιτς με 22 πόντους, Τζέιμς με 14 και Μπαρτόλο με 13 πόντους. Για τον ΠΑΟΚ, διασώθηκε ο Μορέιρα με 20 πόντους.