Νίκη για τη Νάπολι, σκόραρε ο Μανωλάς

Η Νάπολι επικράτησε εύκολα με 2-1 της Τορίνο στο Σαν Πάολο, για την 26η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Γκατούζο βρίσκεται στην 6η θέση με 39 βαθμούς. Από την άλλη, η Τορίνο βρίσκεται στην 15η με 27.

Η Νάπολι ήταν ανώτερη καθ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μίλικ στο 9′ απείλησε πρώτος για τους Ναπολιτάνους. Ο Πολωνός, σούταρε από την άκρη της περιοχής, ωστόσο ο Σιρίγκου με ωραία επέμβαση “καθάρισε” την φάση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Κώστα Μανωλά. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε, ο Έλληνας διεθνής στόπερ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Η ομάδα του Γκατούζο έχασε νέες καλές στιγμές με τον Λορένζο Ινσίνιε στο 25′ και 30′. Ο Σαλβατόρε Σιρίγκου όμως, σταμάτησε και τις δύο φορές τον Ιταλό επιθετικό.

Η κυριαρχία της Νάπολι συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι “Παρτενοπέι” ήλεγχαν τον ρυθμό, χωρίς να αφήνουν περιθώρια στην Τορίνο να απειλήσει. Ο Ινσίνιε “κλείδωσε” τη νίκη των γηπεδούχων στο 83′, με σουτ μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 2-0.

Η Τορίνο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Εντέρα, μετά από ασίστ του Ανσάλντι, σε 2-1 στο 90+1′.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορένζο, Κώστας Μανωλάς, Μαξίμοβιτς, Χισάι, Ρουίζ, Λομπότκα (80′ Άλαν), Ζιελίνσκι, Πολιτάνο (84′ Έλμας), Λορένζο Ινσίνιε, Μίλικ (74′ Μέρτενς).

Τορίνο (Λόνγκο): Σιρίγκου, Ίζο, Νκουλού, Μπρέμερ, Ντε Σιλβέστρι, Λούκιτς, Ρίνκον (83′ Βέρντι), Μπάσελι (66′ Μεϊτέ), Ανσάλντι, Ζάζα (86′ Εντέρα), Μπαλοτέλι.