Έκανε το πρώτο βήμα η Σοσιεδάδ

Νικήτρια με 2-1 αναδείχθηκε η Ρεάλ Σοσιεδάδ κόντρα στη Μιράντες στο «Σαν Σεμπαστιάν», στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι των ημιτελικών του κυπέλλου Ισπανίας.

Μόλις στο 6’ ο Καστεγιάνος απείλησε για την Μιράντες πήρε μία μπαλιά στο όριο της περιοχής επιχειρήσε ενα σουτ κοντά στο αριστερό δοκάρι, αλλά ο τερματοφύλακας του είπε…όχι κάνοντας μία εντυπωσιακή απόκρουση.

Τρία λεπτά αργότερα ωστόσο η Σοσιεδάδ ήταν εκείνη που άνοιξε τελικά το σκορ με τον Ογιαρθάμπαλ στο 9’ από την άσπρη βούλα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το παιχνίδι στα ίσα έφερε ο Μπαροσο  Ροντρίγκεζ στο 39’ που με μεγάλη ψυχραιμία μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία, για το 1-1.

Στο 42’ η Σοσιεδάδ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, εκανε την ανατροπή και προηγήθηκε ξανά με τον Μάρτιν Οντεγκάαρντ, για το 2-1.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων και ένα λεπτό αργότερα προσπάθησαν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το σκορ με μια φάση διαρκείας. Ο Οντεγάαρ εξαπέλυσε μία βολίδα δίπλα στο δεξί δοκάρι όμως ο τερματοφύλακας αρνήθηκε με μία εντυπωσιακή απόκρουση. Ο Πορτού πήρε πρώτος στο ριμπάουντ και έκανε ένα σουτ που πήγε προς το δεξί δοκάρι, ωστόσο ο τερματοφύλακας είπε ξανά όχι.

Στο δεύτερο μέρος ήταν ισορροπημένα τα πράγματα.

Η Σοσιεδάδ έψαχνε ένα γκολ παραπάνω, η Μιράντες προσπαθούσε να χτυπήσει, όποτε της δινόταν η ευκαιρία.

Με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει ως έχει και την Σοσιεδάδ να έχει ένα προβάδισμα στον επόμενο αγώνα.