Νίκη για την εφτάψυχη Λυών

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Λυών νίκησε με 2-3 την Μπορντό για την 34η αγωνιστική του Σαμπιονά.

Η Λυών άνοιξε το σκορ με το τέρμα του Κορνέλ στο 14′ ύστερα από σέντρα του Ντεπάι.

Η απάντηση της Μπορντό ήρθε στο 34′. Ο Οτάβιο έκανε κεφαλιά-πάσα στον Μπριάντ που με κοντινό πλασέ ισοφάρισε το ματς.

Στο 38′ η Μπορντό έφερε το ματς τούμπα. Ο Ντε Πρεβίλ βρήκε χώρο και με έξοχο πλασέ στην αριστερή γωνία της εστίας της Λυών έκανε το 2-1.

Η Λυών μετά από πολύ πίεση ισοφάρισε με ένα λάθος της άμυνας. Η Μπορντό έδωσε ασίστ στο Κορνέ που με το πλασέ έκανε το 2-2 στο 67′.

Σαν να μην έφτανε αυτό η Μπορντό δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα με το απρόσεκτο μαρκάρισμα του Γιοβάνοβιτς στο 73ο λεπτό.

Στο 85′ έγινε η ολική ανατροπή. Ο Φεκίρ χόρεψε του αντιπάλους του, πάσαρε στο Ντεμπελέ που με έξοχο πλασέ έδωσε την νίκη στους Λυωνέ.