Νίκη για το Στρασβούργο-Ισόπαλες Λιλ και Μετς

Νικήτρια αναδείχθηκε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Μπρεστ, όπως και η Μονακό απέναντι στη Ντιζόν. Από έναν βαθμό πήρε η Λιλ με τη Μετς, αλλά και η Ρενς με την Ανζέ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Μπρεστ-Παρί Σεν Ζερμέν

Τη γλίτωσε… στο τέλος η Παρί Σεν Ζερμέν και έφυγε νικήτρια από την έδρα της Μπρεστ με 2-1.

Η ομάδα του Τούχελ παραμένει στην κορυφή του γαλλικού πρωταθληματος με 30 βαθμους, ενώ η Μπρεστ είναι 20η με 17 βαθμους.

Ο Ντι Μαρία στο 39ο λεπτό έδωσε το προάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ενώ αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τη χρήση του VAR ο διαιτητής το μέτρησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το γκολ του Γκρανσντίρ στο 72ο λεπτό. Λίγο πριν το τέλος, στο 85’ ο Ικάρντι έκανε το τελικό 1-2 και χάρισε στους Παριζιάνους τη νίκη.

Στρασβούργο-Νιμ

Το Στρασβούργο νικησε με 4-1 τη Νιμ. Με 15 βαθμούς οι γηπεδούχοι είναι στη 16η θέση με 15 βαθμους, ενώ η Νιμ είναι τελευταία με μόλις 11 βαθμούς.

Μόλις στο 14ο λεπτό ο Αζόρκ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο λεπτό των καθηστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Μοτχίμπα έκανε το 2-0.

Με την επιστροφή των δυο ομάδων στον αγωνσιτικό χώρο, στο 48’ ο Φιλιποτέ μείωσε σε 2-1. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο 66’ μετά την αποβολή του Μιγκέλ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λιενάρντ ήρθε να γράψει το 3-1 για τους γηπεδούχους.

Το τελικό 4-1 το διαμόρφωσε ο Μοτχίμπα στο 85ο λεπτό.

Λιλ-Μετς

Την ίδια ώρα, στο μηδέν «κόλλησε» η Λιλ με τη Μετς, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 0-0.

Η Λιλ έχασε την ευκαιρία της να φτάσει την Ανζέ και με 19 βαθμους παραμένει 3η, με μόλις δυο βαθμους από τη 2η Ανζέ. Η Μετς αντίθετα βρίσκεται λίγο πιο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφου είναι 17η με 13 βαθμούς.

Μονακό-Ντιζόν

Η Μονακό επικράτησε με 1-0 απέναντι στη Ντιζόν. Με τη νίκη της είναι 8η με 18 βαθμούς, ενώ η Ντιζόν παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη, αφού με 12 βαθμούς βρίσκεται στην προτελευταία θέση του γαλλικού πρωταθληματος.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το επτυχε ο Γκολόβιν στο 42ο λεπτό, χαρίζοντας στους γηπεδούχους τη νικη.

Ρενς-Ανζέ

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε και η Ρενς με την Ανζέ, αφού η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη με 0-0.

Η Ανζέ με 21 βαθμούς παραμένει δευτερη με 21 βαθμούς, πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ η Ρενς είναι 5η με 19 βαθμούς, όντας ισόβαθμη με τη Λιλ που είναι 3η και την 4η Μπορντό. Από 19 βαθμούς έχει και η Ναντ με τη Μαρσέιγ που βρίσκονται στην 6η και 7η θέση αντίστοιχα, ενώ έχουν και έναν αγώνα λιγότερο.

Η Ανζέ μάλιστα έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες, μετά την αποβοβλή του Φουλγκινι στο 70ο λεπτό, αλλά αυτό δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα.