Νίκη για Τουλούζ, επεισοδιακό ματς στο Νιμ

Ολοκληρώθηκε το πρώτο “πιάτο” της 2ης αγωνιστικής του Σαμπιονά.

Ναντ και Μαρσέιγ έμειναν στο 0-0.

Η Αμιέν νίκησε 1-0 τη Λιλ με γκολ του Γκιρασί στο 70ο λεπτό, ενώ η Λιλ ολοκλήρωσε τοβ αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σουμάρ στο 39ο λεπτό.

Η Μετς νίκησε 3-0 τη Μονακό με γκολ των Ντιαλό στο 11’ με πέναλτι και στο 53’ και του Κοάντ στο 66’. Για τη Μονακό, ο Αγκιλάρ στο 34ο λεπτό αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα.

Μπορντό και Μονπελιέ έμειναν στο 1-1. Ο Ντελό στο 22’ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, πριν ο Μαχά στο 70’ δώσει το βαθμό της ισοπαλίας στη Μπορντό.

Η Νις πήρε το διπλό στην έδρα της Νιμ, με τους Σιπριάν στο 10΄με πέναλτι και του Ζαναγκό στο 16’ να δίνουν το προβάδισμα στους Νισουά. Ο Ριπάρ με πέναλτι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου μείωσε σε 1-2 που έμεινε ως το τέλος . Η Νις έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Ρασίν στο 51ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο επεισοδιακό φινάλε του αγώνα, η Νιμ έμεινε με τη σειρά της με 9 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε ο Μαρτίνες με δεύτερη κίτρινη στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Μπριανκόν με απευθείας κόκκινη δύο λεπτά μετά.

Τέλος, η Τουλούζ νίκησε με 1-0 τη Ντιζόν. Η ομάδα του Ευθύμη Κουλούρη και του Ματιέ Ντισεβί πήρε τη νίκη χάρη σε τέρμα του Μακενγκό στο 54ο λεπτό, ύστερα από ασίστ του Έλληνα επιθετικού.