Νίκη και δεύτερη θέση η Τότεναμ

Η Τότεναμ επικράτησε της Κάρντιφ με 0-3 εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι Λονδρέζοι πέτυχαν μια εύκολη νίκη και βρίσκονται στην δεύτερη θέση με ματς περισσότερο, περιμένοντας τι θα κάνει η Σίτι κόντρα στην Λίβερπουλ την Πέμπτη (3/1).

Σκόρερ για την Τότεναμ ηταν στο 3′ Κέιν, 12′ Έρικσεν, 26′ Σον, με τον Άγγλο στράικερ , Χάρι Κέιν, να σπάει το ρεκόρ του, αφού κατάφερε να σκοράρει κόντρα σε όλες τις ομάδες.

Μόλις στο τρίτο λεπτό, η Τότεναμ άνοιξε το σκορ με τον Χάρι Κέιν να πετυχαίνει το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του, αφού εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και απλά την έστειλε στα δίχτυα, για το 1-0.

Στο 12’ οι Λονδρέζοι βρήκαν πάλι στόχο με σκόρερ αυτή την φορά τον Έρικσεν. Ο Δανός με πλασέ, νίκησε τον τερματοφύλακα και έκανε το 2-0.

Τρίτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε η Τότεναμ στο 26’ με τον Σον, ο οποίος πήρε την μπάλα και με ένα καταπληκτικό τελείωμα ο Κορεάτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 52’ η πρώτη πολύ καλή ευκαιρία ήταν για την Κάρντιφ με μια χαμένη κεφαλιά του Χόιλετ, που μπλόκαρε ο Γιορίς.

Στο 66’ η Τότεναμ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει το τέταρτο γκολ, ο Σον ήρθε τετ-α-τετ με την εστία, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Έθεριτζ.

Η Κάρντιφ αν και ήταν πίσω στο σκορ, δεν σταμάτησε τις επιθέσεις και στο 72’ ο Γκούναρσον έπιασε την κεφαλιά, αλλά την έστειλε πάνω στον Γιορις που μπλόκαρε.

Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του ματς, ο Σισοκό βρήκε χώρο για το σουτ, αλλά το έστειλε πολύ ψηλά.

ΚΑΡΝΤΙΦ: Έθεριτζ, Μανγκά, Μπαμπά, Μόρισον, Κούνιγχαμ, Γκούναρσον, Μέρφι(46’Χόιλετ),Άρτερ, Καμαράσα(58’ Ραλς), Ρέιντ, Πάτερσον.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Τρίπιερ, Γουίνκς, Σισοκό, Σον(78’Σκιπ) Άλι(85’ Γιορέντε), Έρικσεν, Κέιν