Νίκη και δεύτερη θέση για Μαρσέιγ στην Λιγκ 1

Η Μαρσέιγ πέτυχε την πέμπτη διαδοχική νίκη της στο γαλλικό πρωτάθλημα και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα

Η Μαρσέιγ νίκησε στο Σταντ ντε Κοστιέρ τη Νιμ με 0-2, για την 11η αγωνιστική της Λιγκ 1.

Η Μαρσέιγ έπειτα από τη νίκη της κόντρα στον Ολυμπιακό με 2-1 για την 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, πέτυχε και την πέμπτη διαδοχική της νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα, σκαρφαλώνοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ απέχει μόνο ένα βαθμό από την πρώτη Παρί Σεν Ζερμέν. Αξιοσημείωτο πως οι ”Φωκαείς” έχουν παίξει 11 αγώνες, ενώ οι Παριζιάνοι 12.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, με τη Μαρσέιγ να παίρνει μια επαγγελματική νίκη με τα γκολ των Μπενεντέτο και Ζερμέν.

Στο 13′ λεπτό ο Παγιέ είχε την πρώτη καλή στιγμή να ανοίξει το σκορ. Ο 33χρονος φορ βρήκε τον χώρο και έκανε ένα δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα να προβεί σε μια καλή απόκρουση.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Ελίασον εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μανταντά.

Αυτές ήταν οι μοναδικές ευκαιρίες που είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπενεντέτο, πήρε μια κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή, όμως ο Ρεϊνέ έκανε μια καταπληκτική απόκρουση.

Στο 57′ λεπτό ο Μπενεντέτο χτύπησε ξανά και αυτή τη φορά έκανε το 0-1. Ο Αργεντίνος φορ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και χωρίς δεύτερη σκέψη εκτέλεσε, ανοίγοντας το σκορ.

Οι Μασσαλοί στο 84′ λεπτό κλείδωσαν το ματς με τον Ζερμέν που πέτυχε το τελικό 0-2. Ο 30χρονος επιθετικός υποδέχθηκε την μπάλα από τον Σανσόν, και εκτέλεσε τον Ρεϊνέ με χαμηλό σουτ διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Έξι λεπτά μετά ο Λουίς Ενρίκε που μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο πέτυχε ένα τρίτο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε έγκαιρα λόγω οφσάιντ.

Σκόρερ: 57′ Μπενεντέτο, 84′ Ζερμέν

Κίτρινες : 1′ Αμαβί, 17′ Κιζάνς, 40′ Τσαλέτα-Τσαρ, 44′ Λαντρέ, 45′ Γκονθάλεθ, 74′ Κούμπας

Κόκκινη : 41′ Μπόας, 77′ Κούμπας

Νιμ (Αρπινόν): Ρεϊνέ, Μπιρνέ, Λαντρέ, Μιγκέλ, Πακιέ (90′ Αλακούς), Φερχάτ, Κούμπας, Αλινβί (61′ Φομπά), Ελίασον (90′ Ρου), Ριπάρ, Ντούλιεβιτς (61′ Κονέ)

Μαρσέιγ (Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Γκονθάλεθ, Τσαλέτα-Τσαρ, Αμαβί, Καμαρά (87′ Στρόουτμαν), Ρονζιέ (87′ Λουίς Ενρίκε), Σανσόν, Κιζάνς (69′ Γκεγιέ), Μπενεντέτο (71′ Ζερμέν), Παγιέ (70′ Τοβάν)