Νίκη και πεντάδα για Γουέστ Χαμ

Σημαντική νίκη για τη Γουέστ Χαμ που βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Γουέστ Χαμ κέρδισε 2-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου την Άστον Βίλα, για την 10η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Τα ”σφυριά” που πέρσι πάλευαν για την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία της Αγγλίας, έχουν καταφέρει μέχρι στιγμής  να βρίσκονται στην 5η θέση της Πρέμιερ Λιγκ, έπειτα από 10 αγωνιστικές.

Αν και η Άστον Βίλα είχε τις περισσότερες και καλύτερες στιγμές στον αγωνιστικό χώρο, με ένα ακυρωμένο γκολ στο 90+1′ λεπτό και ένα χαμένο πέναλτι, τους στέρησαν αν όχι τν νίκη, έστω τον βαθμό της ισοπαλίας

Πέραν ενός χαμένου πέναλτι του Γουάτκινς και του ακυρωμένου γκολ με τον ίδιο πρωταγωνιστή, οι μεγαλύτερες ευκαιρίες του αγώνα ήταν τα επιτευγμένα γκολ των δύο ομάδων.

Τα τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Ογκμπόνα και Μπόουεν, ενώ για τους ”Βίλατζερς” σκόρερ ήταν ο Γκρίλις

Μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ογκμπόνα πήρε την κεφαλιά, έπειτα από ένα καλοχτυπημένο κόρνερ και άνοιξε το σκορ για τη Γουέστ Χαμ.

Στο 25′ λεπτό ο Γκρίλις έκανε ωραία κίνηση έξω από την περιοχή και εκτέλεσε τον Φαμπιάνσκι εξαιρετικά κάνοντας το 1-1.

Στο 37′ λεπτό ο Γουάτκινς λίγο έλειψε να πετύχει την ανατροπή. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων πάτησε περιοχή και το πλασέ του πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Τριάντα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Γουέστ Χαμ έκανε το 2-1. Ο Μπενραχμά που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, έκανε μια πολύ καλή σέντρα και ο Μπόουεν με κεφαλιά έβαλε τα ”σφυριά” ξανά μπροστά στο σκορ.

Στο 64′ λεπτό ο Γουάτκινς έκανε μια πάσα πάρε-βάλε στον Τρεζεγκέτ μέσα στην περιοχή, όμως ο Αιγύπτιος δεν κατάφερε να νικήσει από πολύ κοντά τον Φαμπιάνσκι.

Στο 70′ λεπτό σε μια επίμαχη φάση εντός της περιοχής των ”σφυριών”, ο Ράις τράβηξε τον Τρεζεγκέτ και ο διαιτητής του αγώνα κοστολόγησε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γουάτκινς, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει αφού σούταρε ψηλά και πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Γουάτκινς κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης στο 90+1′ λεπτό, όμως δεν μέτρησε τελικά, αφού το VAR έκρινε πως ο παίκτης της Άστον Βίλα ήταν οφσάιντ.

Σκόρερ: 2′ Ογκμπόνα, 25′ Γκρίλις, 46′ Μπόουεν

Κίτρινες: 54′ Φορνάλς, 67′ Κας

Γουέστ Χαμ (Μόιζ): Φαμπιάνσκι, Μπαλμπουένα, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Κούφαλ, Ράις, Σούτσεκ, Μαζουακού (46′ Μπενραχμά), Μπόουεν (79′ Νόμπλ), Φορνάλς, Αντόνιο (46′ Αλέ)

Άστον Βίλα (Σμιθ): Μαρτίνες, Τάργκετ, Μινγκς, Κονσά, Κας (88′ Ελμοχαμάντι), ΜακΓκίν, Λουίζ, Χούριχεϊν (74′ Ελ Γκαζί), Τρεζεγκέτ (74′ Τραορέ), Γκρίλις, Γουάτκινς