Νίκη και πρόκριση για την Ρεν

Μπελφόρτ και Ρεν ήρθαν αντιμέτωπες στο Στάδιο Ογκούστ Μπονάλ για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 0-3 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πολλές ευκαιρίες δεν πραγματοποιήθηκαν στην αρχή της αναμέτρησης, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ πριν την συμπλήρωση του ημιώρου. Στο 23’, ντελ Καστίγιο και Ραφήνια συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να παίρνει την μπάλα, καταφέρνοντας να την στείλει στα δίχτυα κάνοντας το 0-1. Οι διακοπές στην συνέχεια δεν βοήθησαν ιδιαίτερα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν ευκαιρίες και το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, χωρίς επιτυχία. Ωστόσο, η Ρεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Νιάνγκ στο 71’, με επιτυχία, κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του. Στην συνέχεια της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και να μειώσουν το σκορ.

Ενώ όλα έδειχναν πως το 0-2 θα ήταν το τελικό σκορ, η Ρεν στις καθυστερήσεις κατάφερε να πετύχει ένα ακόμα γκολ, διευρύνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90+1’, ο Ραφήνια βρήκε όμορφα τον Σιεμπατσό, ο οποίος έκανε το σουτ, σημειώνοντας το τελικό 0-3.

Με την νίκη αυτή, η Ρεν προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας, ενώ θα χρειστεί να περιμένει ώστε να μάθει τον αντίπαλό της.

Κίτρινες: Μαγκασούμπα, Ταχινί, Ουμντενστόκ, Γκράσο – Νιάνγκ, Λέα Σιλίκι, Καμαβίνγκα

Μπελφόρτ: Έλινγκερ, Ρανό, Ταχινί (Λοϊτσό 60’), Κουενίν, Κόνκι, Μαγκασούμπα, Ουμπντενστόκ (Γκράσο 77’), Νταγκό, Μπεκουτσέ, Ρενιέ, Σαλίν (Μενταχάρ 68’)

Ρεν: Μεντί, Τραορέ, Γκελίν, Γκανιόν, Λέα Σιλίκι (Μαουάσσα 46’), Ραφήνια, Εν-Ζονζί, Καμαβίνγκα, ντελ Καστίγιο, Χούνου, Νιάνγκ (Μπουριγκό 87’)