Νίκη και πρόκριση στους “8” για τον Άρη

Ο Άρης επικράτησε της Ξάνθης με 2-1 στο Κλεάνθης Βικελίδης, στη ρεβάνς της φάσης των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι “κιτρινόμαυροι” όντας φανερά ανώτεροι στην αναμέτρηση, κατάφεραν να νικήσουν και να πάρουν το εισιτήριο, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ξάνθη μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς θέλοντας να αιφνιδιάσει την ομάδα της Θεσσαλονίκης και το πέτυχε κάνοντας το 0-1 στο 22′ με τον Φοσέ, ο Γάλλος επιθετικός βρέθηκε σε θέση τετ α τετ έπειτα από ασίστ του Μπαριέντος, πέρασε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε σε κενή εστία. Ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος την στιγμή που έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως το γκολ μέτρησε κανονικά.

Μετά το γκολ της Ξάνθης, ο Άρης έγινε καταιγιστικός. Στο 42′ ο Σάσα αξιοποίησε μια από τις πολλές ευκαιρίες που είχε η ομάδα του, ο Βραζιλιάνος μέσος εξαπέλυσε ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο σε πολύ υψηλούς ρυθμούς, κάνοντας συνεχώς φάσεις, όμως ο τερματοφύλακας της Ξάνθης, Μπέντο, ήταν σε πολύ καλή μέρα. Ωστόσο, η πίεση του Άρη “απέδωσε καρπούς”. Στο 60′ ο Λάρσον (ο οποίος ήταν εκτεθειμένος στο ξεκίνημα της φάσης έκανε μια κούρσα, πάσαρε στον Ιντέγε και ο Νιγηριανός πλάσαρε εύστοχα από κοντινή απόσταση διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Κίτρινες: Δελιζήσης, Μπακούτσης – Φασίδης, Στάρτζεον, Τζουρίτσκοβιτς

Άρης: Κουέστα, Ρόουζ (Μπακούτσης 87′), Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ματίγια, Σάσα, Μαντσίνι (Μαρτίνεζ 77′), Λάρσον, Φετφατζίδης, Ιντέγιε (Ντιγκινί 63′)

Ξάνθη: Μπέντο, Καμαρά, Μπαριέντος (Μπαξεβανίδης 57′), Φασίδης (Εντουάρντο 69′), Μαλεζάς, Κάστρο, Τζουρίτσκοβιτς, Τέρκι, Λισγάρας, Κασάδο, Φοσέ (Στάρτζεον 64′)