Νίκη και πρόκριση του Άρη στο Περιστέρι

Ο Ατρόμητος ηττήθηκε με 0-1 από τον Άρη στο Περιστέρι, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.

Το “χρυσό” τέρμα για τους Θεσσαλονικείς πέτυχε στο 15ο λεπτό ο Λάρσον. Η ομάδα του Ένινγκ βρίσκεται στους “4” μαζί με τους ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και περιμένει το νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ- Παναιτωλικού. Ο Άρης έχει να βρεθεί στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας από το 2010, όπου είχε φτάσει μέχρι και στον τελικό.

Η ομάδα του Παντελίδη αποκλείστηκε και έμεινε για 8ο σερί ματς χωρίς νίκη και χωρίς γκολ!

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, με τον Άρη να πιέζει περισσότερο και να ψάχνει το γρήγορο γκολ που θα του έδινε το πλεονέκτημα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα άνηκε στον Ατρόμητο. Στο 7ο ο Μπουσούλατζιτς σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Βέλλιο, ο οποίος ολομόναχος απέναντι στον Κουέστα, έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Άρη.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 9ο λεπτό, μετά από σέντρα του Μπρούνο Γκάμα, ο Ιντέγε πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγερι.

Στο 15ο λεπτό ο Άρης προηγήθηκε με τον Λάρσον. Μετά από ωραία κάθετη πάσα του Μπρούνο Γκάμα, στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου, ο Λάρσον με ωραίο τελείωμα, νίκησε τον Μέγερι (0-1).

Στη συνέχεια το γκολ επηρέασε την ομάδα του Περιστερίου, με τον Άρη έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του, κράτησε το υπέρ του προβάδισμα.

Στο 35ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν σε αντεπίθεση του Άρη, ο Ιντέγε πάτησε στην περιοχή, επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το ημίχρονο βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται 0-1 και τον Ατρόμητο να προσπαθεί να  βρει απάντηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά, καθώς μόνο με νίκη θα είχε ελπίδες πρόκρισης.

Ο Σάββας Παντελίδης έβαλε όλα τα επιθετικά του όπλα, ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Μανούσο και τον Ραμπέγιο, για να «κυνηγήσει» το γκολ.

O Ατρόμητος είχε την κατοχή και πίεζε ασφυκτικά τον Άρη, που κράταγε με “νύχια και με δόντια” το υπέρ του σκορ.

Στο 82ο λεπτό ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ιντέγε. Μετά από αντεπίθεση, ο Φετφατζίδης έβγαλε μόνο του τον Ιντέγε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, σούταρε δυνατά από τα δεξιά, όμως έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Μέχρι το τέλος η ομάδα του Περιστερίου προσπάθησε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 94′ ο Σοόουζα επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Μέγερι να αποκρούει εντυπωσιακά.

Το τελικό αποτέλεσμα (0-1) βρήκε τον Άρη νικητή και να προκρίνεται στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.

Κίτρινες:  Ανδρούτσος, Νταβιώτης, Γούτας – Ματίγια, Ιντέγε, Σουντγκρεν

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγιερι, Κιβρακίδης (68’ Ραμπέγιο), Στρούγγης, Γούτας, Κατράνης, Χαρίσης (84′ Νάτσος), Μπουσούλατζιτς, Ανδρούτσος, Νταβιώτης, Ενσικουλού (60’ Μανούσος), Βέλλιος

Άρης (Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ (89′ Σούντγκρεν), Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Λάρσον (78’ Ντουρμισάι), Γκάμα, Φετφατζίδης (88′ Σόουζα), Ιντέγε