Νίκη και πρωτιά για την “Βασίλισσα”

Στην 6η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Οσασούνα σκαρφαλώνοντας στην πρώτη θέση, ενώ γκολ και θέαμα πρόσφεραν Βαλένθια και Χετάφε σε μια αναμέτρηση που δεν υπήρχε νικητής, αφού το 3-3 ήταν το τελικό σκορ.

Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 2-0

Ρεάλ Μαδρίτης και Οσασούνα διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Σαντιάγο Μπερναμπέου, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 2-0.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και δημιούργησαν ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς επιτυχία. Η «Βασίλισσα» κατάφερε να βρει δίχτυα στο 36’, όταν ο Κρόος έκανε την τέλεια πάσα στον Βινίσιους, ο οποίος εξαπέλυσε ένα φοβερό σουτ σημειώνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-0 να τους «βαραίνει».

Στο 58’, οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα με τον Γιόβιτς, αλλά μετά την χρήση του ριπλέι, ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Οι στατικές φάσεις και οι αλλαγές δεν βοήθησαν την Οσασούνα να γίνει απειλητική, ωστόσο η Ρεάλ έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Στο 72’, ο Κασεμίρο βρήκε τον Ροντρίγκο, ο οποίος με όμορφη ατομική προσπάθεια τελείωσε την φάση, κάνοντας ένα εξαιρετικό σουτ μέσα στην περιοχή για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και δεν μπόρεσαν να μειώσουν το σκορ, με αποτέλεσμα το 2-0 να μείνει ως το τέλος.

Βαλένθια-Χετάφε 3-3

Στο Μεστάγια, Βαλένθια και Χετάφε ήρθαν αντιμέτωπες, προσφέροντας πολλά γκολ, χωρίς όμως να υπάρξει νικητής, αφού οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 3-3.

Από το πρώτο λεπτό, η Χετάφε άνοιξε λογαριασμό, όταν ο Μάτα δέχτηκε μια εκπληκτική πάσα και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, κερδίζοντάς τον, για το 0-1. Η πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την Βαλένθια δεν την εμπόδισε να ισοφαρίσει στο ημίωρο της αναμέτρησης με τον Γκόμεζ να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ψαλιδάκι κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (34’), οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, όταν ο Παρέζο έκανε μια μακρινή πάσα στον Γκόμεζ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία με κεφαλία κάνοντας το 2-1. Στο 39’, η Βαλένθια τριπλασίασε τα τέρματά της με τον Λι να παίρνει μια εξαιρετική πάσα στην άκρη της περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα διχτύα για το 3-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και χρειάστηκαν τρία λεπτά για να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 66’, ο Τζέισον βρέθηκε στην περιοχή και δέχτηκε την πάσα, που τον έφερε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα δίνοντάς του την ευκαιρία να μειώσει σε 3-2 με χαμηλό σουτ.

Τρία λεπτά αργότερα (69’), ο Έιντζελ βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή όταν δέχτηκε την σέντρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 3-3. Ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ υπήρξαν και για τις δύο ομάδες, αλλά καμία δεν τα κατάφερε και το 3-3 έμεινε ως το τέλος.