Νίκη και στο -5 από την κορυφή η Γουέστ Χαμ

Στις θέσεις Τσάμπιονς Λιγκ σκαρφάλωσε η ασταμάτητη Γουέστ Χαμ, ύστερα από την άνετη επικράτηση κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας

Η Γουέστ Χαμ πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας στο Σέλχουρστ Παρκ, για την 20η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Τα ”σφυριά” βρέθηκαν πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς, όμως έδειξαν χαρακτήρα και πέτυχαν μια άνετη ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Σούτσεκ, ο οποίος πέτυχε τα δύο γκολ της ανατροπής. Το τρίτο γκολ πέτυχε ο Ντόουσον στο 65′ λεπτό, ενώ ο Μπατσουαγί πέτυχε το τελικό 3-2 στην τελευταία φάση του αγώνα.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα η Γουέστ Χαμ σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 35 βαθμούς, ενώ η Κρίσταλ Πάλας είναι 13η με 23 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά, αφού μόλις στο 3′ λεπτό ο Ζαχά έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, και έκανε το 1-0.

Μέσα σε 6′ λεπτά, τα “σφυριά” απάντησαν. Ένα γέμισμα του Αντόνιο μέσα στην περιοχή ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζότανε, για να πάρει τη μάχη στον αέρα ο Σούτσεκ και να κάνει το 1-1.

Στο 25′ λεπτό, η Γουέστ Χαμ πέτυχε την ανατροπή με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Ο Σούτσεκ υποδέχτηκε τη μπάλα έπειτα από ιδανικό γέμισμα, και με ωραίο πλασέ κέρδισε τον Γκουάιτα και πέτυχε το 2-1.

Στο 28′ λεπτό ο Αντόνιο βρήκε λίγο χώρο έξω από την μεγάλη περιοχή και με ένα δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Ο έμπειρος φορ στάθηκε άτυχος ξανά, αφού στο 40′ λεπτό δοκίμασε ξανά την τύχη του, όμως η μπάλα κατέληξε για άλλη μια φορά στο αριστερό δοκάρι του Γκουάιτα.

Η πίεση των ”σφυριών” απέδωσε, και στο 65′ λεπτό ήρθε το 1-3. ο Ντόουσον έγινε αποδέκτης μιας σέντρας από κόρνερ, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά.

Η Κρίσταλ Πάλας μείωσε σε 2-3 στην τελευταία φάση του παιχνιδιού με τον Μπατσουαγί, όμως δεν τους δόθηκε ευκαιρία να ανατρέπουν την κατάσταση.

Σκόρερ: 3′ Ζαχά, 9’+25′ Σούτσεκ, 65′ Ντόουσον

Κρίσταλ Πάλας (Χόντζσον): Γκουάιτα, Ουόρντ, Κέιχιλ, Μίτσελ, Τάουνσεντ (66′ Μπατσουαγί), Μακάρθουρ, Μιλιβόγιεβιτς (73′ Ρίντεβαλντ), Εζέ, Μπεντεκέ (73′ Αγιού), Ζαχά

Γουέστ Χαμ (Μόιζ): Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Κουφάλ, Σούτσεκ, Ράις, Μπενραχμά (87′ Νομπλ), Φορνάλς, Μπόουεν (73′ Φρέντερικς), Αντόνιο (83′ Γιαρμολένκο)

Νιουκάστλ – Λιντς 1-2

Η Λιντς επικράτησε με 2-1 της Νιούκαστλ στο Σεντ Τζέιμς Παρκ, για την 20η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Σε ένα σχετικά ελλιπές από φάσεις παιχνίδι, η Λιντς κατάφερε να αποδράσει με το τρίποντο με πρωταγωνιστές τους Ραφίνια και Χάρισον.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 17′ λεπτό με τον Ραφίνια και το πρώτο 45λεπτο δεν προσέφερε κάτι παραπάνω. Ωστόσο η Νιούκαστλ επιχείρησε να ανατρέψει την κατάσταση. Συγκεκριμένα στο 57′ λεπτό ο Αλμιρόν πέτυχε την ισοφάριση, όμως η Λιντς πέρασε μπροστά στο σκορ ξανά μέσα σε τέσσερα λεπτά με σκόρερ τον Χάρισον.

Η Λιντς είχε κάποιες παραπάνω ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να επεκτείνει την διαφορά των τερμάτων.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, η Λίντς είναι 12η με 26 βαθμούς, ενώ η Νιούκαστλ έπεσε στην 16η θέση και έχει 19 βαθμούς.