Νίκη κόντρα στα δεδομένα για την Κασίμα

Η φάση των πρημιτελικών του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Συλλόγων ξεκίνησε με το αγώνα Κασίμα – Τσίβας. Η ομάδα από την Ιαπωνία πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης φού επικράτησε με 3-2 της Τσίβας. Το αποτέλεσμα ήρθε κόντρα στην ροή του αγώνα καθώς η Τσίβας ήταν πιο επιθετική σε όλη τη διάρκεια. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα από το Μεξικό προηγήθηκε από νωρίς με τον Zaldivar. Στο 3′ ο επιθετικός της Τσίβας άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν όλα. Αρχικά στο 49′ ο Nagaki ισοφάρισε και ο Serginho στο 69′ έβαλε μπροστά την Κασίμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 84′ ο Abe αύξησε την διαφορά στα δύο τέρματα. Το τελικό σκορ σημείωσε ο Pulido στο 90+4′ αφού πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση σε εκτέλεση πέναλτι του ίδιου.

Κασίμα: Kwon, Uchida, Jung, Shoji, Yamamoto, Endo, Nagaki, Silva, Leandro (Abe 46′), Serginho, Doi (Anzai 81′)

Τσίβας Γκουαδαλαχάρα: Gudino, Van Rankin Galland, Pereira, Marin, Ponce, Brizuela, Lopez (Sandoval 71′) Perez, Pineda (Godinez 85′), Pulido, Zaldivar Caviedes