Νίκη με ανατροπή για τη Λίβερπουλ

Το “5 στα 5” έκανε η Λίβερπουλ, η οποία νίκησε με 3-1 τη Νιούκαστλ στο “Άνφιλντ” για την Πρέμιερ Λιγκ.

Η Νιούκαστλ αιφνιδίασε τους “κόκκινους” μόλις στο 7ο λεπτό. Ύστερα από πολύ ωραία προσπάθεια μέσα στην περιοχή, ξεμαρκαρίστηκε από τον Αλεξάντερ-Άρνολντ και με ένα δυνατό σουτ στο αριστερό «Γ» άνοιξε το σκορ για τις “καρακάξες”.

Ωστόσο, όλο το υπόλοιπο παιχνίδι, ανήκε στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

Στο 28ο λεπτό, ο Σαντιό Μανέ, ελίχθηκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά και με ένα εκπληκτικό τελείωμα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Μάλιστα, η ανατροπή ήρθε πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Στο 40’ ο Φιρμίνο με κάθετη πάσα «τρύπησε» την άμυνα της Νιούκαστλ, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Ντρουμπάφκα, έκανε τραγικό λάθος και ο Μανέ με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 2-1.

Το τελικό σκορ της Λίβερπουλ διαμορφώθηκε στο 72ο λεπτό. Ο Φιρμίνο και πάλι, με ένα «μαγικό» τακουνάκι συνεργάστηκε με τον Σαλάχ και αυτός αφού πέρασε τον Σαρ που δεν μπορούσε να τον προλάβει, με πλασέ έκανε το 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η 14η σερί νίκη της Λίβερπουλ, υπολογίζοντας και τα ματς της περσινής σεζόν.