Νίκη με ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

25η αγωνιστική στην Πριμέρα Ντιβιζιόν και η Μπαρτσελόνα επικράτησε 2-4 με ανατροπή εκτός έδρας, ενώ η Χετάφε κέρδισε εντός έδρας με 2-1 της Βαγιεκάνο.

Σεβίλλη-Μπαρτσελόνα 2-4

Σεβίλλη και Μπαρτσελόνα ήρθαν αντιμέτωπες στο Σάντσες Πιθκουάν, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 2-4. Οι «Μπλαουγκράνα» είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Μέσι, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Η Μπαρτσελόνα είχε την περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της, αλλά δεν βρήκε ανοιχτούς διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Στο 23’, οι «Ροχιμπλάνκος» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Νάβας, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τεν Στέγκεν και τον νίκησε για το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (26’), η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με μια πολύ καλή συνεργασία. Ο Ράκιτιτς είδε τον Μέσι, έκανε την σέντρα, με τον τελευταίο να κάνει το απευθείας σουτ, σκοράροντας για το 1-1. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, η Σεβίλλη πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Μερκάδο. Στο 42’, ο Σαράμπια βρήκε τον Μερκάδο, ο οποίος ήταν μέσα στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 2-1.

Οι δύο πλευρές προσπάθησαν να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο τέρμα, αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Όμως, στο 67’, ο Μέσι κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου για την Μπαρτσελόνα. Ο Ντεμπελέ ήταν αυτός που πάσαρε στον Μέσι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην γωνία της εστίας για το 2-2.

Πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση του ημιχρόνου (85’), ο Μέσι έκανε την ανατροπή, σημειώνοντας το τρίτο γκολ των «Μπραουγκράνα». Ο Αργεντίνος πήρε το ριμπάουντ, στέλνοντας την μπάλα σε κενή εστία για το 2-3. Αλλά η Μπαρτσελόνα δεν σταμάτησε εκεί, αφού στις καθυστερήσεις, σημείωσε και τέταρτο γκολ. Ο Μέσι, από εκτελεστής, έγινε δημιουργός πασάροντας στον Σουάρες, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα, στέλνοντάς την στα δίχτυα για το τελικό 2-4.

Χετάφε-Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1

Η Χετάφε υποδέχτηκε την Ράγιο Βαγιεκάνο στο Στάδιο Αλφόνσο Πέρεθ και πήρε την νίκη με 2-1.

Η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη στο πρώτο ημίχρονο, με τις ευκαιρίες να είναι ελάχιστες. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, πριν το ημίωρο του ημιχρόνου. Στο 28’, ο Μάτα δέχτηκε την πάσα μέσα στην περιοχή και κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ωστόσο, χρειάστηκε την χρήση του ριπλέι για να το επικηρώσει. Το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Βαγιεκάνο προσπάθησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία και να φτάσει σε ένα γκολ. Η ισοφάριση ήρθε στο 58’, όταν ο Ντε Τόμας πήρε την μπάλα, εξασφαλισε λίγο χώρο στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ, το οποίο κατέληξε στην αριστερή γωνία του τέρματος για το 1-1.

Ο Μάτα, πέντε λεπτά μετά την ισοφάριση, έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν το σουτ που έκανε κατέληξε ελάχιστα έξω. Ωστόσο, δέκα λεπτά αργότερα (68’), ο Μολίνα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Μάτα του έδωσε την πάσα και έστειλε την μπάλα στο άδειο τέρμα, για το 2-1. Παρά τις αλλαγές που ακολούθησαν, ευκαιρίες δεν δημιουργήθηκαν και το 2-1 έμεινε ως το τέλος.