Νίκη με ανατροπή για την Γουέστ Χαμ

Η Σαουθάμπτον υποδέχτηκε την Γουέστ Χαμ στο Στάδιο Σεντ Μέρι, για την 19η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, με την Γουέστ Χαμ να παίρνει την νίκη με 1-2.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να επιβάλουν από την αρχή της αναμέτρησης τον ρυθμό τους, ωστόσο δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν τον Φαμπιάνσκι. Οι φιλροξενούμενοι κατάφεραν να βρουν διαδρόμους και να απειλήσουν τον Μακ Κάρθυ, χωρίς, όμως, να φτάσουν στο γκολ. Οι ενέργειες της Γουέστ Χαμ δεν έφεραν αποτέλεσμα και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Σαουθάμπτοβ ξεκίνησε αρκετά καλά το δεύτερο μέρος, αφού στο 51′, κατάφερε να πετύχει γκολ με τον Ρέντμοντ. Πήρε το ριμπάουντ στην περιοχή, εκανε το σουτ, το οποίο χτύπησε στον Ογκμπόνα, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι για το 1-0.

Δεν πρόλαβε να χαρεί όμως, αφού ο Άντερσον δύο λεπτά αργότερα (53′), ισοφαρίσε σε 1-1. Ο ίδιος παίκτης έκανε την ανατροπή στο 59’ μετά από ασίστ του Αντόνιο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 66′ Τάργκετ, 83′ Μπεντνάρεκ

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθυ, Γιοσίντα (Όστιν 80′), Βέστεργκααρντ, Μπεντνάρεκ, Τάργκετ, Λεμίνα (Είουνούσι 87′), Ρομέου, Βαλέρυ, Ρεντμοντ, Αρμστρόνγκ, Ινγκς (Λονγκ 62′)

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Αντόνιο, Ντιόπ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Ομπιάνγκ, Ράις, Ντιανγκάνα (Κάρολ 55′), Σνοντγκρας (Μασουακού 90+2′), Άντερσον, Πέρεθ (Νόμπλε 78′)